Středočeský kraj usiluje o změnu zákona o ochraně ovzduší, která by stanovila emisní limity pachových látek

25.08.2016 22:00

Středočeský kraj se chystá předložit Poslanecké sněmovně parlamentu ČR novelu zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, kterou bude zajištěno řešení problematiky pachových látek.

Středočeský kraj usiluje o změnu zákona o ochraně ovzduší, která by stanovila emisní limity pachových látek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hejtman Středočeského kraje Miloš Petera

„V poslední době řešíme celou řadu stížností občanů, které obtěžují různé zápachy. Zjistili jsme, že v zákoně není nikde uvedena definice zápachu a od kdy se stává škodlivý. Orgány státní správy nemají dostatečné podklady, jak pachové látky posoudit a navrhnout emisní limity pro konkrétní zařízení,“ vysvětlil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD), který s iniciativou na změnu zákona o ochraně ovzduší přišel.

Rada Středočeského kraje na jednání dne 22. srpna 2016 schválila návrh novely zákona č. 201/2012 Sb., o ochraně ovzduší, ve znění pozdějších předpisů, kterou bude zajištěno řešení problematiky pachových látek a uložila hejtmanovi předložit jej v rámci zákonodárné iniciativy krajů na nejbližší zasedání Zastupitelstva Středočeského kraje ke schválení. 

Současné právní předpisy ochrany ovzduší nechrání občany před nadměrným zápachem. Zvlášť závažně se tento nedostatek projevuje v případech, kdy je zdrojem zápachu dlouhodobá a soustavná činnost některých zařízení - například chemické provozy, veterinární asanační zařízení, čistírny odpadních vod, kompostárny, živočišné a potravinářské výroby a další. „Stanovení emisních limitů pachových látek nebo alespoň jejich doporučených hodnot by mohlo pomoci k tomu, aby státní orgány vyžadovaly a ukládaly opatření ke snížení produkce zápachu, případně postihovaly zdroje zápachu za nepřiměřené obtěžování osob bydlících či pracujících v zápachem postižené oblasti. Toto opatření by přivítali jistě i samotní provozovatelé, aby mohli lépe čelit někdy neoprávněným stížnostem. Návrhem novely zákona o ovzduší bychom se měli zabývat na posledním veřejném zasedání středočeského zastupitelstva v tomto volebním období, které se uskuteční příští měsíc,“ doplnil středočeský hejtman Miloš Petera.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK ČR: Pro sídlo správy chráněné krajinné oblasti Soutok zvítězila nabídka města Lanžhot

16:46 AOPK ČR: Pro sídlo správy chráněné krajinné oblasti Soutok zvítězila nabídka města Lanžhot

Zároveň byly shromážděny nabídky vhodných míst a objektů pro umístění Domu přírody Soutoku.