Svaz průmyslu a dopravy ČR dlouhodobě podporuje vztahy s Čínou

25.03.2016 15:17

Desítky podnikatelských misí z Číny, šest významných podnikatelských misí českých podnikatelů do ČLR, organizování řady podnikatelských fór, vyjednávání s čínskými partnery a diplomaty o investicích a obchodu a prosazování oživení vzájemných ekonomických vztahů, včetně rychlejšího udělování víz pro byznysmeny. To jsou aktivity Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR), jimiž dlouhodobě podporoval česko-čínské vztahy. Jeho milníkem je návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga.

Svaz průmyslu a dopravy ČR dlouhodobě podporuje vztahy s Čínou
Foto: spcr.cz
Popisek: Svaz průmyslu ČR, SP ČR

Přílet hlavy ČLR do Prahy je odpovědí na návštěvu prezidenta Miloše Zemana v Číně, kterého doprovázela velká podnikatelská mise SP ČR, vedená jeho šéfem Jaroslavem Hanákem. „Očekává se podpis řady smluv. Očekává se povzbuzení obchodu a investic. Očekává se zvýšení zájmu o cestování. Očekává se další kapitola vzájemných vztahů,“ uvedl Jaroslav Hanák.

Podle něho se SP ČR čínskému teritoriu věnuje dlouhodobě. „Do Číny jsme za poslední roky uspořádali šest velkých podnikatelských misí doprovázejících ústavní činitele. S přijíždějícími podnikatelskými delegacemi z Číny jsme na půdě Svazu zorganizovali řadu podpůrných akcí. Pravidelný dialog vedeme se zástupci čínských státních agentur na podporu investic a podnikání a sešli jsme se s desítkami vládních delegací z různých čínských měst a provincií,“ uvedl.

„Naše dlouhodobá mravenčí práce se začíná projevovat v konkrétních úspěších českých firem. Uplatnění na čínském trhu nacházejí výrobky vysoce sofistikované, hi-tech produkty a technologie s vysokou přidanou hodnotou. České firmy disponují řadou takovýchto špičkových výrobků a mají s vynaložením určitého úsilí a investic velkou šanci na čínském trhu nadále prosperovat,“ uvedl prezident nejvýznamnějšího svazu zaměstnavatelů v ČR Jaroslav Hanák.

Český vývoz do Číny dosáhl v loňském roce 45,5 miliardy korun. Vývozu do Číny dominují automobily, stroje a zařízení k výrobě energie, součásti motorových i nemotorových vozidel, čerpadla a elektrická zařízení a spotřebiče.

Donedávna byl příliv čínských investic velmi pozvolný, mezi lety 1993-2014 šlo pouze 1,54 mld. Kč. Objem čínského kapitálu v základním jmění českých firem se od konce roku 2014 do počátku září 2015 zvýšil o zhruba 74 % na 4,8 mld. Kč.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…