Technika SSHR stále pomáhá v obci Píšť

14.06.2018 15:21

Předseda SSHR Pavel Švagr navštívil obec Píšť v Moravskoslezském kraji, která se už od Velikonoc potýká s následky extrémního sucha.

Technika SSHR stále pomáhá v obci Píšť
Foto: SSHR
Popisek: SSHR

Když obci vyschly podzemní vrty, které plnily místní vodovod, poslala sem Správa státních hmotných rezerv dvě autocisterny (o objemu 8 m3), dva přívěsy a sedm kontejnerů na pitnou vodu.

„ Chceme si přímo v terénu ověřit, jak je technika SSHR využívána a co by bylo případně ještě možné zlepšit,“ upřesnil Pavel Švagr.

V tuto chvíli využívá obec především dvě autocisterny, kterými plní místní vodojem. Vodu do něj přivážejí z okolních obcí.

Podle člena rady Sdružení obcí Hlučínska a starosty Ludgeřovic Daniel Havlíka trápí extrémní sucho především malé obce, které nemají vybudovaný vodovod a musí se spoléhat pouze na studny.

„Je možné, že podobný problém jako v Píšti budou zanedlouho řešit i další obce. Případy ubývající spodní vody mohou být v budoucnu častější, než si všichni  myslíme,“ dodal Havlík.

„Pokud by k tomu došlo i v dalších obcích, tak máme po republice několik skladů, ve kterých je připravena technika, kterou operativně pošleme tam, kde to bude potřeba,“ dodal Švagr.

Techniku obci Píšť zapůjčila Správa letos v březnu na tři měsíce. V současné době už obec dokončuje povrchový vodovod, tzv. suchovod, který by měl být dokončen během června. Problém s vysycháním vrtů a studen se v posledních letech opakuje. Loni v létě požádalo Správu o pomoc město Seč v Pardubickém kraji.  V roce 2016 zase došla voda v obci Svatá Maří v Jihočeském kraji. A v roce 2015 měli podobný problém v Libici nad Doubravou na Vysočině a bez vody byly i tři obce na Pardubicku - Bojanov, Liboměřice a Seč.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

11:44 ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

Češi v roce 2023 denně spotřebovali v průměru téměř 87 litrů vody, což bylo o zhruba tři litry méně …