Trest odnětí svobody má být trestem pro odsouzeného, ne pro jeho rodinu

24.12.2016 12:08

Vánoce jsou symbolem klidu, míru a vzájemného porozumění. Jsou to také svátky smíření a odpuštění. Veřejná ochránkyně práv se v těchto dnech obrátila dopisem na ředitele jedné české věznice, aby podpořil cestu z vězení jednoho odsouzeného v tíživé rodinné situaci.

Trest odnětí svobody má být trestem pro odsouzeného, ne pro jeho rodinu
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Jde o čerstvě ovdovělého otce, na kterého doma čekají dvě nezaopatřené děti. Odsouzený nespáchal žádný závažný zločin. Do vězení se dostal za přečin maření úředního rozhodnutí
Výkon trestu odnětí svobody nastoupil odsouzený letos v srpnu. Na začátku listopadu jej navštívila jeho družka společně s jejich jedenáctiměsíční dcerou. V průběhu návštěvy prodělala družka závažné zdravotní komplikace, byla převezena do nemocnice a po několika dnech zemřela. Kromě roční dcery má odsouzený ještě nezletilého syna.

Na konci listopadu proto stěžovatel projevil úmysl požádat o podmíněné propuštění z výkonu trestu. Podle trestního zákoníku může soud odsouzeného podmíněně propustit na svobodu i před lhůtou stanovenou v zákoně. To za předpokladu, že se jedná o přečin a odsouzený prokázal svým vzorným chováním a plněním svých povinností, že dalšího výkonu trestu není třeba. Současně je třeba k takové žádosti připojit kladné stanovisko ředitele věznice, jinak soud o žádosti nerozhoduje a vrátí ji odsouzenému.

Ředitel věznice veřejné ochránkyni práv sdělil, že je odsouzený ve výkonu trestu teprve krátce a proto nemůže jeho chování posoudit. K žádosti tak nepřipojil své kladné stanovisko, čímž byla možnost, že bude roční dcera vyrůstat alespoň v přítomnosti otce, zmařena. Ochránkyně řediteli odpověděla, že plně respektuje jeho právo na takové rozhodnutí, ale požádala jej, aby ještě zvážil i další okolnosti tohoto případu.

Konkrétně, že odsouzený nezneužil krátkodobé přerušení výkonu trestu – aby mohl zajistit pohřeb své družky; výkon trestu nastoupil dobrovolně; není odsouzen za zločin, ale za přečin; v průběhu trestu navázal spolupráci s Probační a mediační službou; má zajištěnou práci i pro propuštění z vězení; v této chvíli se nachází v tíživé životní situaci nejen on, ale především jeho děti, které přišly o matku.

Zákon na tyto výjimečné situace pamatuje a umožňuje za určitých podmínek předčasné propuštění z výkonu trestu. Na odpověď ředitele věznice zatím čekáme.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

13:21 Ředitelství vodních cest: Velká plavidla mohou nově bezpečně přečkat povodeň u modernizovaného ochranného stání u Lovosic na Labi

Ředitelství vodních cest ČR uvedlo do plného provozu modernizované ochranné stání pro velká plavidla…