V Čechách se cholery bát nemusíme,na hygienu ale dbejme nejen při cestování

27.05.2017 19:46

V posledních měsících dosáhl počet lidí nakažených cholerou ve světě řádu desetitisíců – onemocnění se vyskytlo v několika zemích, např. v Tanzanii či Etiopie.

V Čechách se cholery bát nemusíme,na hygienu ale dbejme nejen při cestování
Foto: mzcr.cz
Popisek: Ministerstvo zdravotnictví ČR

„V posledních měsících dosáhl počet lidí nakažených cholerou ve světě řádu desetitisíců – onemocnění se vyskytlo v několika zemích, např. v Tanzanii či Etiopie. Našich občanů se cholera může týkat, pokud tyto rizikové země navštíví, proto jim doporučujeme využít rad a možnosti vakcinace v očkovacích centrech a při cestování přísně dodržovat hygienická doporučení,“ uvedl dnes náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči prof. Roman Prymula v souvislosti s dvěma pacienty, kteří byli v tomto týdnu hospitalizováni s průjmovým onemocněním po návštěvě Tanzanie.

Cholera je akutní průjmové onemocnění způsobené bakterií Vibrio cholerae. Po poměrně krátké inkubační době (1-5 dnů, někdy i jen několik hodin) postihnou nakaženého intenzívní průjmy, případně i zvracení. Velmi rychle postupující dehydratace člověka ohrožuje na životě, na místě je antibiotická léčba a především rehydratace infuzní terapií. V našich podmínkách je pro lékaře možné onemocnění zvládnout na jednotce intenzivní péče. Cholera je infekce velmi nepříjemná, nicméně smrtnost na toto onemocnění je přibližně jedno procento a týká se pacientů, kteří nebyli léčeni.

„Laboratorní vyšetření potvrdila u českých pacientů navrátivších se z Tanzanie jeden případ epidemické cholery, u druhého se jednalo o choleře podobné průjmové onemocnění. Cholera je spojena s velmi nízkými sociálními a hygienickými standardy, zatímco u nás jsou tyto standardy vysoké, proto šíření cholery v ČR nepředpokládáme,“ sdělila dále Hlavní hygienička ČR Eva Gottvaldová.

Ve spolupráci s Hygienickou stanicí Hlavního městka Prahy byla nicméně přijata protiepidemická opatření a kontaktovány příslušné zahraniční instituce.

Při cestování do rizikových zemí doporučujeme občanům řídit se doporučeními epidemiologů – využít nabízených možností očkování a přísně dodržovat hygienická pravidla. V rámci předcházení infekce cholerou používejte výhradně balenou vodu, a to nejen na pití, ale i např. na čištění zubů či omývání ovoce a zeleniny. Vedle vody jsou nejrizikovějšími potravinami mimo jiné i syrové mořské plody.

Nejaktuálnější doporučení k cestování najdete na stránkách Ministerstva zahraničních věcí (popř. výběr konkrétní země).

Hygienická a vakcinační doporučení Vám poskytne nejbližší očkovací centrum.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…