V jihočeských porodnicích se loni narodilo 6549 dětí

14.02.2016 21:36

Lékaři jihočeských porodnic přivedli loni na svět celkem 6549 dětí. To je o 203 více než v roce 2014. Vyplývá to z nejčerstvějších statistických údajů Perinatologického centra intenzivní péče Nemocnice České Budějovice, a. s., které je jediným akreditovaným a vysoce specializovaným pracovištěm svého druhu na jihu Čech.

V jihočeských porodnicích se loni narodilo 6549 dětí
Foto: Jovanmandic
Popisek: Očkování dítěte

„Zmíněný počet dětí se narodil z 6451 porodů, což znamená, že v 96 případech přišla na svět dvojčata a 1x trojčata,“ uvedl primář Gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s., MUDr. Petr Sák Ph.D.

Nárůst počtu porodů zaznamenaly meziročně nemocnice v Českých Budějovicích (+111), Jindřichově Hradci (+1), Českém Krumlově (+17), Strakonicích (+37), Písku (+41) a v Prachaticích (+5).  Pokles pak v nemocnici  Táboře (-14).

„Po novorozeneckém boomu počátkem třetího tisíciletí došlo k poklesu porodnosti, který se postupně stabilizoval a poslední čtyři roky se počet nově narozených dětí v kraji pohybuje na podobné úrovni s minimálními odchylkami,“ konstatoval prim. MUDr. Sák.

Více než 36 procent všech dětí narozených v Jihočeském kraji prošlo péčí Gynekologicko-porodnického, případně i Neonatologického oddělení Nemocnice České Budějovice, a. s. Obě tato oddělení jsou součástí Perinatologického centra intenzivní péče Nemocnice České Budějovice, a. s., které zajišťuje péči o nejsložitější patologická těhotenství, o nejsložitější a nejpatologičtější porody, převážně předčasné porody, a následnou péči o děti narozené z těchto porodů. Toto centrum patří dlouhodobě mezi nejlepší pracoviště v České republice zabývající se problematikou těhotenství, porodu a péče o dítě po porodu. Jeho výsledky také velmi dobře obstojí i v mezinárodním srovnání.

Porodnictví s sebou ale nepřináší pouze radostné události v podobě příchodu nového člověka na svět. Rodí se i mrtvé děti. Jde o případy, kdy se rodičky dostanou do péče lékařů většinou už s mrtvým plodem v těle. Lékaři přitom dnes přivádějí úspěšně na svět děti s porodní hmotností pod 500 gramů, kterých se v roce 2015 narodilo 6 a pouze 1 zemřelo.

„Celkem se loni v Jihočeském kraji narodilo mrtvých 22 dětí a po porodu zemřelo deset, což představuje 4,9 promile ze všech narozených. Z 32 mrtvých dětí čtyři děti zemřely na vrozené vývojové vady neslučitelné se životem. Průměr perinatální úmrtnosti ve vyspělých zemích činí 5 až 10 promile. Výsledky jihočeských nemocnic jsou tedy nadprůměrné,“ poznamenal prim. Sák.

„Dětí s porodní váhou do 1000 gramů se loni narodilo 42, z toho 38, tedy 90 procent v českobudějovické nemocnici. Nelze zcentralizovat 100 procent rizikových porodů, ale je smutné, že 58 dětí bylo po porodech převezeno do českobudějovického centra. Došlo tak v mnoha případech ke zbytečnému odloučení matky a novorozence a dalšímu zatížení dítěte, kterému by šlo předejít porodem přímo v centru,“ doplnil primář.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…