VOP: Předčasně narozenému dítěti se díky ombudsmance dostává péče hrazené pojišťovnou

29.07.2019 16:05

Porodit v České republice dítě může být pro cizinky noční můrou v případě, že u dítěte dojde ke zdravotním komplikacím.

VOP: Předčasně narozenému dítěti se díky ombudsmance dostává péče hrazené pojišťovnou
Foto: ochrance.cz
Popisek: Veřejný ochránce práv - logo

Pokud rodiče nemají v České republice trvalý pobyt, není dítě účastno veřejného zdravotního pojištění, ale rodiče ho musí pojistit u komerční pojišťovny. Když je zdravé a nepotřebuje speciální péči, pojišťovna s nimi uzavře smlouvu. Potíže nastanou, když má novorozenec zdravotní problémy a vyžaduje lékařskou péči. V tu chvíli pojišťovny dítě komerčně nepojistí (je to na vůli pojišťovny, rodiče to nijak nemohou ovlivnit). K obavám o život a zdraví dítěte tak rodičům přibude obava, jak nemocnici za péči zaplatí. Účet může jít až do milionů.

Přesvědčila se o tom cizinka, která se v České republice dokonce sama narodila, žije zde a pracuje. Má zde ale dlouhodobý pobyt za účelem zaměstnání, nikoli trvalý pobyt. Protože je řádně zaměstnaná, vztahuje se na ni veřejné zdravotní pojištění, dítě by ale muselo být pojištěno u komerční pojišťovny. Syn se ženě narodil předčasně a musel být umístěn do inkubátoru. Komerční pojišťovny ho odmítly pojistit, žena proto požádala pro syna o trvalý pobyt z důvodů hodných zvláštního zřetele a vzápětí podala žádost o registraci syna k účasti na veřejném zdravotním pojištění. Pojišťovna ho však odmítla jako pojištěnce zaregistrovat.

Ombudsmanka konstatovala, že pojišťovna pochybila. Nejvyšší soud už v roce 2016 rozhodl, že pokud rodič, bez ohledu na svůj pobytový status, podá za dítě do 60 dnů od jeho narození žádost o povolení k trvalému pobytu z důvodů hodných zvláštního zřetele, až do pravomocného rozhodnutí o žádosti se na dítě pohlíží, jako kdyby trvalý pobyt v ČR mělo. Pobyt dítěte je tedy od okamžiku jeho narození trvalým pobytem ve smyslu zákona o pobytu cizinců, a to po celou dobu řízení o žádosti, pouze na základě jejího podání. Po tuto dobu je dítě jako pojištěnec i účastníkem veřejného zdravotního pojištění.

Pojišťovna na upozornění ombudsmanky ihned reagovala, věc přehodnotila a dítě zdravotně pojistila k okamžiku jeho narození.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

20:48 Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

Na vysokých školách v Česku se v roce 2023 vzdělávalo 308,6 tisíc studentů, z nichž téměř pětinu tvo…