VZP: Těhotné stojí víc o partnera u porodu než o předporodní kurs či cvičení

27.07.2014 17:50

Pokud si těhotné ženy mohou vybrat, na jaké aktivity související s přípravou na porod a porodem samotným využijí příspěvek od zdravotní pojišťovny, mají největší zájem o přítomnost partnera u porodu.

VZP: Těhotné stojí víc o partnera u porodu než o předporodní kurs či cvičení
Foto: Hans Štembera
Popisek: VZP

Vyplývá to z dat Všeobecné zdravotní pojišťovny. Z celkových bezmála sedmi tisíc těhotných, které si v bonusovém programu Maminka již letos vybraly příspěvek pro nastávající matky, jich ho na přítomnost partnera u porodu využilo více než 35 %. Zbývající měly zájem o předporodní kurs, plavání pro těhotné či třeba screening Downova syndromu.

V České republice přichází s partnerkou k porodu o něco víc než polovina otců. Záleží přitom jen na konkrétní porodnici, zda a v jaké výši si za to nechá zaplatit. Ve velké části porodnic se nicméně platí, přičemž cena se pohybuje od několika stokorun až po více než tisícovku. To jsou částky za klasický porod, cena za přítomnost u císařského řezu bývá vyšší.

VZP od začátku letošního roku nabídla budoucím matkám, aby kromě příspěvku 500 korun, který mohou získat na vybrané aktivity všichni její klienti, čerpaly navíc ještě příspěvek speciálně pro těhotné. Jeho výše je rovněž 500 korun a ženy ho mohou využít například na plavání pro těhotné, předporodní kursy, prvotrimestrální screening či právě na přítomnost partnera u porodu. Následující graf ukazuje, o jaké aktivity měly nastávající maminky doposud největší zájem.

Celkem už letos získaly těhotné klientky VZP v rámci programu Maminka 6 924 příspěvků a rozdělily si částku přesahující 3,3 milionu korun. Největší zájem projevily ženy v Jihomoravském kraji (923), následují Praha (894) a Zlínský kraj (782). Podrobné srovnání regionů obsahuje následující tabulka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

16:46 Ombudsman: Žádost o důchod s detektivní zápletkou - šetření až do složek StB

Šetření v případě českého seniora žijícího v USA se změnilo v pátrání po důkazech, které by České sp…