Za osm let Asekol vybral tolik elektra, že by zaplnilo celé Václavské náměstí

13.08.2013 10:20

Zpětný odběr elektrospotřebičů v České republice slaví již 8 let. Množství vytříděného elektroodpadu za rok dlouhodobě splňuje limity EU, lidé se o zpětný odběr zajímají a všímají si nových možností kolem sebe. Přesto se však např. drobného elektra dostane k recyklaci jen sotva 25 %. V domácnostech se navíc nachází další miliony nepoužívaných či historických zařízení.

Za osm let Asekol vybral tolik elektra, že by zaplnilo celé Václavské náměstí
Foto: asekol.cz
Popisek: ASEKOL - logo

Ohlédnutí za uplynulými osmi lety sběru elektroodpadu jasně ukazuje, že se Češi spotřebiče třídit naučili a množství správně vyhozeného elektra nás dlouhodobě na první místo mezi státy Střední a Východní Evropy. S 5 kilogramy na osobu a rok se nám daří plnit platné limity Evropské unie, které ukládají České republice vybrat 4 kg elektroodpadu na občana. Přesto však máme určité rezervy a zmíněné evropské kvóty se navíc v příštích letech ještě zpřísní.

„Od roku 2005, kdy byl u nás zpětný odběru uzákoněn, jsme vybrali více než 100 tisíc tun vysloužilých spotřebičů, které by pro ilustraci zaplnily celé Václavské náměstí v Praze až do výše čtvrtého patra,“ říká Hana Ansorgová, manažerka komunikace neziskové organizace ASEKOL, zabývající se sběrem elektroodpadu. „Češi se za ty roky naučili třídit, znají možnosti zpětného odběru a v zásadě vědí, proč je třeba třídit,“ dodává. Toto však platí zejména pro velké spotřebiče, jako jsou ledničky, pračky nebo také staré televizory s CRT obrazovkou. Drobných spotřebičů se do zpětného odběru dostane jen sotva čtvrtina.

„Z našeho průzkumu také vyplynulo, že se v České republice nachází přes 9 milionů nepoužívaných spotřebičů z těch skupin elektra, které dle zákona ASEKOL vybírá. Historických elektrozařízení, tedy zařízení uvedených na trh před rokem 2005, je pak dle našeho odborného odhadu 18,5 milionu kusů. V případě CRT televizorů a počítačových monitorů se jich zatím zrecyklovalo dokonce jen 55 %,“ vysvětluje Ansorgová. Historické spotřebiče přitom tvoří až 90 % celého zpětného odběru kolektivního systému ASEKOL.

Češi tedy dle průzkumu stále vlastní 3 miliony kusů CRT televizorů, z nichž je navíc asi 600 tisíc nepoužívaných. Souvisí to s faktem, že především právě televizory lidé přesouvají po celé domácnosti či příbuzenstvu, přičemž nakonec často skončí na půdách nebo ve sklepích.  Tyto spotřebiče ASEKOL očekává ve zpětném odběru v následujících letech. „Průzkum tento trend potvrdil, v roce 2014 a 2015 by se mělo sebrat zhruba milion televizorů s CRT obrazovkou.

Situace je podobná i u historických CRT počítačových monitorů. Zatímco u televizorů je odložených zařízení asi pětina, monitorů, které lidé již nepoužívají, ale  přesto se jich nezbavují, je dokonce třetina z celku, tedy téměř 400 tisíc kusů,“ říká Ansorgová.

Možností, jak se starých spotřebičů zbavit, je přitom v dnešní době mnoho. Od sběrných dvorů, přes mobilní svozy či prodejny elektra, kde lze staré kusy odevzdat při nákupu nových. Snadnou možnost představují také červené kontejnery právě na drobné elektro, kterých ASEKOL po České republice provozuje téměř 1 850.

ASEKOL s.r.o., je nezisková společnost, která od roku 2005 provozuje kolektivní systém zpětného odběru elektrozařízení. Na základě zápisu vedeného u Ministerstva životního prostředí ČR zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení v oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, nástrojů, hraček a vybavení pro volný čas a sport, přístroje pro monitorování a kontrolu a výdejní automaty (tj. skupiny 3, 4, 6, 7 8, 9 a 10).

ASEKOL má uzavřeny smlouvy o zřízení míst zpětného odběru s 4 214 městy a obcemi a 2 568 opravnami a prodejnami elektro. Další tisíce sběrných míst vznikly díky vývoji a instalaci různých druhů kontejnerů na drobná elektrozařízení. Provozovaných více než 15 000 sběrných míst zajišťuje společnosti ASEKOL nejhustší sběrnou síť vysloužilých elektrozařízení ze všech kolektivních systémů v ČR i v Evropě. V roce 2012 vybral ASEKOL od každého občana ČR průměrně 1,63 kg elektroodpadu. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP mění pražce, kolejnice a výhybky na traťových kolejích, vedoucích ze stanice Depo Hostivař do stanice Skalka

7:14 DPP mění pražce, kolejnice a výhybky na traťových kolejích, vedoucích ze stanice Depo Hostivař do stanice Skalka

Na traťových kolejích vedoucích ze stanice Depo Hostivař do stanice Skalka bude Dopravní podnik hl. …