Zemědělci dostanou zálohy na přímé platby. Kvůli mléčné krizi se jim přizpůsobil harmonogram vyplácení dotací

23.09.2015 14:10

Kvůli mléčné krizi, nízkým výkupním cenám mléka a ztrátám způsobených suchem dostanou letos zemědělci mimořádně část hlavních podpor v upraveném harmonogramu. Cílem je, aby měli k dispozici peníze ze společné zemědělské politiky co nejdříve a mohli je dále využít například k uhrazení svých závazků.

Zemědělci dostanou zálohy na přímé platby. Kvůli mléčné krizi se jim přizpůsobil harmonogram vyplácení dotací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pole s mákem

Od 2. listopadu začne Státní zemědělský intervenční fond, platební agentura Ministerstva zemědělství, vyplácet zemědělcům zálohy na jednotnou platbu na plochu (SAPS). Letos jim navíc může v první fázi poskytnout více peněz než loni, protože Evropská komise odsouhlasila, že záloha na SAPS se může jako částečná kompenzace za ztráty v mléčném sektoru zvýšit z obvyklých 50 % na 70 %.  Snahou je vyplatit peníze co nejdříve, závisí to však na uzavření kontrol v terénu a na kapacitě pracovníků SZIF, kteří již několik měsíců pracují v nadměrném vytížení.

„Naší snahou je letos urychlit vyplácení celé dotace na plochu.  Státní zemědělský intervenční fond totiž upravil administrativní proces a bude stačit, když vydá jen jedno rozhodnutí o udělení platby a vyplatí zálohu ve výši 70 %. Zbývající doplatek 30 % vyplatí později automaticky, aniž by to musel znovu projednávat. Doplatek začnou zemědělci dostávat od 1. prosince,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Sazba jednotné platby na plochu ještě nebyla stanovena. Oproti roku 2014 bude ale nižší, protože systém výplaty SAPS se výrazně změnil. Peníze jdou také na jiné platby, konkrétně na Greening (povinné ozelenění) a Mladý zemědělec (podpora mladých zemědělců do 40 let). Očekává se, že sazba SAPS bude přibližně 3500 korun na hektar. Její skutečná výše bude známa až v  říjnu.

„Vyplacení záloh na přímé platby považujeme za jednu z forem podpory především pro zemědělce, kteří se už několik měsíců potýkají s velice nízkou výkupní cenou mléka, což ohrožuje jejich podnikání i chovy a hrozí ztrátou pracovních míst zejména na venkově. Právě proto se snažíme zajistit jim dostatek hotovosti, aby mohli dál pokračovat ve své práci,“ uvedl Marian Jurečka.

Platby na LFA (platby poskytované za hospodaření v horských a jinak znevýhodněných oblastech) začne SZIF vyplácet od 1. prosince 2015, platby Natura 2000 (chráněná území) od 15. prosince 2015, platby na Mladé zemědělce a rovněž platby na dojnice od 11. ledna příštího roku a na platby Greening od 18. ledna 2016.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

19:15 DPP má svůj první průjezdný lakovací box pro vícečlánkové tramvaje

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) v Opravně tramvají v Ústředních dílnách v Hostivaři uvedl do prov…