Pecina zahajuje řízení proti čtyřem hejtmanům

05.01.2010 15:13

Způsob proplácení zdravotnických poplatků. To je problém, kvůli kterému ministr vnitra Martin Pecina již zahájil správní řízení ve čtyřech krajích. Týká se to Královéhradeckého kraje, Zlínského, Ústeckého a Jihočeského kraje.

Pecina zahajuje řízení proti čtyřem hejtmanům

(AKTUALIZOVÁNO) Ministerstvo vnitra zahajuje správní řízení se čtyřmi kraji kvůli tomu, že hradily regulační poplatky ve zdravotnictví. Týká se to Královéhradeckého kraje, Zlínského, Ústeckého a Jihočeského kraje. Dalších šest krajů dostalo do konce ledna odklad.

Mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka ParlamentnimListum.cz jména krajů v úterý odpoledne potvrdil. Ministr Martin Pecina rozhodnutí po 15:00 podepsal.

Po podpisu uvedl: „Jsem rád, že většina krajů systém úhrady regulačních poplatků už uvedla nebo se snaží uvést do souladu s názorem ministerstva vnitra. Postup se vyplatil a mnohé kraje využily šanci svůj postup napravit," komentoval výsledek analýzy ministr Pecina.

Podle mluvčího může správní řízení trvat až jeden měsíc a do této doby musí kraje pozastavit svou současnou činnost. "Udělali jsem si analýzu, že úhrada zdravotnických poplatků je v rozporu s platným zákonem o veřejném zdravotním pojištění," vysvětlil pro ParlamentniListy.cz Řepka.

Jsme čistí, nic neporušujeme

Mluvčí Zlínského kraje Milan Plesar serveru ParlametniListy.cz v úterý dopoledne řekl, že o zahájení správního řízení zatím kraj nemá informace. Tvrdí však, že Zlínský kraj neporušuje žádný zákon. "Zálohy jsou propláceny nemocnicícm, které na žádost lidí vrací částku jako dar. To je v kompetenci krajského zastupitelstva," zdůraznil Plesar. "My jsem čistí," dodal.

Potvrdil tak slova svého hejtmana Stanislava Mišáka, který se chce bránit soudní cestou v případě zahájení správního řízení s ministerstvem."Ano, je to jedna z možností," dodal Plesar.

"My ale máme právo stále trvat na tom, že náš postup je v souladu se zákonem. A panu ministrovi Pecinovi musím vzkázat, že není dost dobře technicky možné svolávat zastupitelstvo ze dne na den. Jsme připraveni ho svolat koncem ledna a tuto věc na něm projednat," uvedl pro ParlamentniListy.cz také hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Více čtěte ZDE

Karlovarský a Olomoucký kraj chtějí jít cestou Plzeňského kraje, který proplácí poplatky zpětně a již dříve Pecina označil tento postup na korektní a zákonný.

Související články
Hejtmani se postavili Pecinovi
Zimola: Nezajímá mě, co si myslí úředníci ministerstva

Stanovisko ministerstva vnitra:

Ministerstvo vnitra v průběhu loňského roku podrobně analyzovalo postupy jednotlivých krajů při úhradách regulačních poplatků za pojištěnce nebo jejich zástupce.

Dnes 5. ledna 2010 zahájilo Ministerstvo vnitra správní řízení se Zlínským, Královehradeckým, Jihočeským a Ústeckým krajem ve věci úhrady regulačních poplatků. Dle názoru Ministerstva vnitra je postup těchto krajů v rozporu se zákonem o veřejném zdravotním pojištění, především tím, že kraje překračují meze své působnosti a svým postupem zbavují pojištěnce jejich zákonné povinnosti, čímž dochází k eliminaci regulačního efektu poplatků.

Správní řízení se týká pouze čtyř krajů. Kraj Plzeňský nemá podle stanoviska Ministerstva vnitra systém úhrady regulačních poplatků v rozporu se zákonem. Ke zjednání nápravy už přistoupil Karlovarský a Olomoucký kraj. Systém úhrady regulačních poplatků byl v obou případech upraven podle vzoru Plzeňského kraje. Praha regulační poplatky neproplácí.

Šest krajů (Středočeský, Jihomoravský, Moravskoslezský, Liberecký, Vysočina, Pardubický) přislíbilo Ministerstvu vnitra, že do konce ledna 2010 znovu projednají v orgánech kraje dotčená usnesení, kterými proplácejí regulační poplatky. Ministerstvo vnitra vyčká se zahájením řízení do tohoto projednání. V případném nezjednání nápravy by řízení bylo zahájeno nejpozději 31. ledna 2010.

Postup a lhůty správního řízení:

  • Předpokládáme, že správní řízení bude trvat 30 dnů (ze zákona je lhůta maximálně 60 dnů) a na konci správního řízení bude vydáno rozhodnutí o pozastavení výkonu dozorovacích usnesení.
  • Proti rozhodnutí mohou kraje podat opravný prostředek tzv. rozklad. Rozklad řeší rozkladová komise Ministerstva vnitra.
  • Po nabytí právní moci a po uplynutí lhůty pro zjednání nápravy podá Ministerstvo vnitra žalobu u příslušných správních soudů na zrušení usnesení krajských orgánů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ann

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

13:45 Průlom: Tři roky covid-buzerace. Němci se ptají a chtějí trestat

Dvacet devět procent Němců si myslí, že politici by měli být potrestáni za to, co prováděli za covid…