V Ostravě se jednalo o využívání energetických zdrojů

15.09.2011 15:15

Cílem 2. ročníku International Energy Clubu (IEC), jehož hlavní téma bylo „Plyn-energetický zdroj“ se stalo pokračování v platformě, kterou vytvořilo loňské zasedání. Jednalo se především o vytvoření prostoru pro věcnou diskuzi představitelů Evropského parlamentu a státních institucí s představiteli energeticko-plynárenských firem.

V Ostravě se jednalo o využívání energetických zdrojů
Foto:
Popisek:

Důležitou součástí byly také společnosti, které pro oblast energetiky a plynárenství pracují a samozřejmě také další účastníci procesů plynárenství, energeticky a navazujících oborů a to jak ze zemí Evropské unie, tak i mimo ni.

Téma letošního setkání je více než aktuální - „Plyn - energetický zdroj". „Budoucnost získávání elektrické energie je aktuálně spatřována ve výrobě z fosilních zdrojů, mimo jiné v plynových elektrárnách," zdůrazňuje Petr Kwiek z Klubu plynárenských podnikatelů ČR, který, stejně jako loni, setkání pořádá. Právě plynové elektrárny představují nový trend v oblasti energetiky. „O působení v této oblasti se aktuálně zajímají i velké společnosti jako je například ČEZ," dodává Petr Kwiek. Do projektů s výrobou elektřiny ze zemního plynu se chce v Německu zapojit i ruský monopolní vývozce plynu Gazprom.  

„Všechny státy Evropské unie v této době hledají odpověď na problematickou otázku jaderné energie, a to nejen díky nedávné katastrofě v Japonsku," říká poslanec Evropského parlamentu a místopředseda Výboru pro průmysl, výzkum a energetiku Evžen Tošenovský a upřesňuje: „Například v sousedním Německu už bylo od fukušimské nehody rozhodnuto o odstavení sedmi nejstarších reaktorů. Kancléřka Angela Merkelová plánuje totální odklon od jádra a přechod k obnovitelným zdrojům. Stejně tak ve Francii se stále častěji uvažuje o možnosti úplného ukončení výroby jaderné energie."

Východiska pro koncepci surovinové a energetické bezpečnosti řeší samozřejmě také Česká republika, proto je nedílnou součástí setkání IEC i účast českých politických špiček. Pro zástupce vlády, státní správy i samosprávy je přínosem pohled na praxi, který jim mohou zprostředkovat referáty zástupců významných firem z oblasti energetiky a plynárenství. Na druhou stranu je pro většinu aktuálně plánovaných projektů nezbytná spolupráce se státními i regionálními institucemi. Příkladem mohou být investice do podzemních zásobníků plynu, o jejichž budování se v příspěvku zmínili zástupci skupiny RWE.

Problematika využívání energetických zdrojů je však otázkou globální a je tedy nutné, aby se i řešení hledala na mezinárodní úrovni. Potřebný prostor, který propojuje státní a soukromou sféru a zároveň neopomíjí mezinárodní kontext, vytváří i setkání International Energy Clubu 2011.

Kam dál:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

17:08 Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

Překročil všechny meze, nemá v ODS co dělat. Známý provokatér Pavel Novotný, který je za občanské de…