„Já nezabila!“ křičela žena přímo na ulici, než jí usekli hlavu mečem. Vítejte v Saúdské Arábii

04.12.2015 19:51

Na Blízkém východě zuří nevídaný konflikt, který rozděluje mocnosti celého světa na ty dobré a na ty špatné. A zatím to vypadá tak, že špatné jsou v podstatě všechny. Jednou z nich je právě i Saúdská Arábie, dlouholetý spojenec USA, která je mimo jiné proslulá svým brutálním režimem a pravidelnými popravami. A BBC se zabývala právě jejich tresty smrti.

„Já nezabila!“ křičela žena přímo na ulici, než jí usekli hlavu mečem. Vítejte v Saúdské Arábii
Foto: pixabay.com
Popisek: Saúdská Arábie

„Praktikování trestu smrti v Saúdské Arábii vyvolalo mezinárodní poplach,“ uvádí BBC a zmiňuje například nedávno zbičovaného bloggera Raifa Badawiho, který si dovolil kritizovat islám. To se stalo letos v lednu.

Stejně tak se tentýž měsíc objevilo video barmské ženy, která křičela „Já nezabila!“ až do momentu, kdy jí usekli hlavu. Mečem. Na ulici.

Letos v Saúdské Arábii popravili zatím zhruba 150 lidí, mezi kterými byli i lidé trestaní za prohřešky, za které by si u nás vysloužili třeba jen peněžitou pokutu či výchovný pohlavek. Podle lidskoprávních aktivistů je také mnoho soudních procesů zcela „nefér“.

„Je tu mnoho spekulací,“ říká Adam Coogle z Human Rights Watch, který monitoruje právě saúdské tresty smrti. „Nikdo ale neví správnou odpověď, protože Saúdové ji nevyřkli a ani tak neučiní.“

Saúdská Arábie ale nemá na svědomí jen samotné popravy. V březnu, poté, co nastoupil k moci král Salman, začali Saúdové bombardovat Jemen, kde proti nim brojili hútiové, šíitská náboženská menšina, a konlifkt mezi nimi si vyžádal již mnoho tisíc životů a zemi dostal na pokraj humanitární krize. Následovala také každoroční pouť do Mekky, při které letos zemřelo více než 1500 lidí.

Podle jedné z teorií je za rostoucím počtem trestů smrti především hrozba Islámského státu a radikální sunnitský extremismus. „Skoro všichni popravení byli odsouzeni pro vraždu či za drogové přečiny a je možné, že roste kriminalita s tím, jak se v zemi více vraždí a lidé přinášejí více drog,“ míní Coogle.

 

Další teorie tvrdí, že za tím je snaha regionálních vůdců působit jistě a tvrdě. Protože Saúdská Arábie není jedinou zemí Blízkého východu, kde roste počet trestů smrti. „Rozsudky smrti jsou pomstou šíitským demonstrantům, z nichž někteří byli mírumilovní a jiní být nemuseli,“ tvrdí Coogle. „Je to jasný vzkaz, že pokud vyjdete do ulic a vyzvete rodinu Saúdů k boji, zaplatíte za to životem.“

Dva konkrétní případy pak vyvolaly vlnu nevole na mezinárodní úrovni. Jedním z nich je Ali al-Nimr, šíitský demonstrant, který byl k trestu smrti odsouzen již ve svých sedmnácti letech a údajně byl donucen doznat se ke zločinům, které sám nespáchal.

Druhým je pak Ashraf Fayadh, umělec a básník, jenž byl odsouzen k smrti za knihu básní, jež napsal před několika lety. Podle odborníků OSN na lidská práva je tento rozsudek v přímém rozporu s mezinárodní dohodou o lidských právech.

„Rozsudek smrti proti Fayadhovi je zatím posledním příkladem nedostatku tolerance ku svobodě vyznání a pokračující perzekuce lidí s otevřenou myslí, ke které v Saúdské Arábii dochází,“ říkají umělci, kteří se postavili za Fayadha. Na Twitteru se dokonce objevilo přirovnání rozsudku k postupu Islámského státu. Uživatele, který tuto poznámku napsal, chtěla Saúdská Arábie žalovat.

Nejedná se však o jediný problém s dodržováním lidských práv, který Saúdové mají. Ti se však řídí právním systémem založeným na právu šaría a odmítají jakoukoliv kritiku. Zároveň se roku 2013 stali členem Rady OSN pro lidská práva, což v mnohých vyvolává údiv a pochyby.

„Pokud jste v Radě OSN pro lidská práva, tak jste povinni splňovat nejvyšší standardy v dodržování a ochraně lidských práv,“ míní Sevag Kechichian, saúdský pracovník Amnesty International.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…