1,5 milionový Charkov se separatistům ubránil. Hrozí mu ale něco jiného

23.10.2014 14:53

I když letošního sedmého dubna byla v ukrajinském Charkově vyhlášena nezávislá „Charkovská lidová republika“ podobná těm, které byly vyhlášeny v několik stovek kilometrů vzdáleném Doněcku a Luhansku, proruskou vzpouru se ukrajinským orgánům podařilo udusit už v zárodku a vůdcové separatistického hnutí byli pozatýkáni. O situaci ve městě, kde byla stržena největší Leninova socha na Ukrajině, píše čtvrteční MF Dnes.

1,5 milionový Charkov se separatistům ubránil. Hrozí mu ale něco jiného
Foto: Hans Štembera
Popisek: V rámci Pražského Majdanu účastníci zapalovali svíčky za padlé v konfliktu na Ukrajině

Separatisty se podařilo zatlačit do pozadí možná i proto, že policie zůstala na straně ukrajinské vlády. Dokonce ani přes nedalekou hranici s Ruskem se do Charkova nedostalo větší množství zbraní a Moskvou vyslaných „dobrovolníků“, kteří by podle listu z Charkova udělali podobné bitevní pole jako z Doněcku či Luhansku.

V Charkově se lidé nenechají zblbnout ruskou propagandou

„Bylo to díky lidem. Díky nám, zdejším, kteří se těm proruským silám postavili,“ řekl redaktorovi listu Luboši Palatovi pětadvacetiletý Oleh. Podle něj bylo v Charkově víc lidí protirusky zaměřených proto, že to není město horníků, ale inženýrů a studentů. „Lidí, kteří se nenechají jen tak lehce zblbnout ruskou propagandou,“ dodal Oleh.

List dal ale prostor i lidem z opačného názorového břehu. Například Vasilij, dělník z jedné z mnoha místních strojírenských továren, byl stržením zdejší Leninovy sochy rozezlen. Prý to byla součást jejich historie, navíc prý šlo o největší sochu Lenina na Ukrajině, možná i na světě.

Nemají nám co říkat, jak máme žít

Vasilij si také myslí, že Ukrajinci ze západu země jim nemají co diktovat, jak mají žít. „My máme svoje tradice a oni svoje. Kdyby je Stalin v roce 1939 nepřipojil k Sovětskému svazu a Ukrajině, tak jsou dnes v Polsku. Vždyť to ani nejsou pořádní Ukrajinci,“ řekl rozčíleně redaktorovi Palatovi.

Ten upozorňuje, že nad půldruhým milionem obyvatel Charkova se vznáší hrozba bankrotu zdejších strojírenských továren. „Nevím, jak dlouho ještě budu mít práci. Bez vývozu do Ruska to tu můžeme celé uzavřít,“ řekl listu na základě vlastních zkušeností Vasilij.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vam

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky pátrání po její minulosti seznám…