Stát na ČSOB nic nevymohl. Naopak jí 1,6 mld ještě zaplatí

29.12.2010 15:28

Zkrátka přišel český stát rozhodnutím arbitráže, která řešila vzájemné žaloby s ČSOB. Zatímco stát s požadavkem na 33,3 miliardy korun neuspěl, bance arbitráž pohledávku ve výši 1,6 miliardy korun uznala, informuje iHNed.cz.

Stát na ČSOB nic nevymohl. Naopak jí 1,6 mld ještě zaplatí

Stát prohrál arbitráž s ČSOB ohledně záruk na 33,3 miliardy korun poskytnutých při převzetí zkrachovalé IPB. Žalobu podal proto, že bývalá banka IPB měla údajně v době prodeje do vlastnictví ČSOB podstatně větší hodnotu, než se dosud vědělo, a chtěl proto tuto sumu zpět, připomíná iHNed.cz.

Žaloba ministerstva financí na ČSOB z července roku 2007 byla původně o necelých 27 miliard korun, následně se však ocenění upravovalo až na současnou hodnotu. Tato částka je podle ministerstva rozdílem mezi hodnotou IPB v době převzetí ČSOB a tím, kolik musel stát za očištění IPB zaplatit.

Šlo o poslední větší spor související s převzetím IPB

„Šlo o poslední větší spor, který byl spojen s převzetím krachující IPB v roce 2000. Finanční krize nyní na mnoha zahraničních příkladech ukázala, že postup sanace, zvolený v případě IPB, je standardní a úspěšně funguje," uvedl generální ředitel ČSOB Pavel Kavánek. Ministerstvo financí musí podle něj rovněž uhradit náklady arbitráže.

Stát ke všemu neuspěl ani při projednávání druhé žaloby u téže arbitráže. Tu podala ČSOB a požadovala po státu zaplatit 1,6 miliardy korun jako dluh firmy J. Ring Jaroslava Roušala vůči IPB, který ČSOB zdědila. Podle rozhodčího nálezu má banka vůči ministerstvu financí nárok na zaplacení záruky za pohledávku bývalé IPB ve výši 1,6 miliardy.

Ministerstvo financí se po analýzách vyjádří zítra

Ministerstvo financí podle ministra Miroslava Kalouska nyní materiály analyzuje. K nálezu se vyjádří ve čtvrtek. Arbitráže, kterým Česko čelí, jsou většinou výsledkem smluv o ochraně investic z počátku 90. let minulého století. Smlouvy byly pro ČR vesměs nevýhodné. Ministerstvo financí již delší dobu pracuje na tom, aby tyto smlouvy zanikly.

K věci:

Potenciální korupčníci z TOP 09 jsou zpět. Jako stíny poslanců 

Česká pošta reviduje smlouvy. Od ČSOB dostává ročně o miliardu míň 

Věci veřejné jdou na ruku Kellnerovi, chtějí mu zpřístupnit ČSOB 

Foto: cnb.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

20:15 Proč jste to dovolili? Kdo pro to hlasoval? Wilders burcoval v Budapešti

„Dnes čelíme dvěma velkým existenčním hrozbám; woke kultuře a imigraci,“ řekl na konzervativní konfe…