Romové si stěžují v Evropě. Chtějí pryč z Česka a žádají peníze

11.03.2011 21:37

Čechy podle romského sdružení Fórum ovládl takzvaný „antikacinismus". Situace došla tak daleko, že si Fórum stěžuje evropské ministryni zahraničí a evropským institucím.

Romové si stěžují v Evropě. Chtějí pryč z Česka a žádají peníze

Hlavním požadavkem romského sdružení je, aby začaly vyjednávat s vybranými členskými zeměmi o přijetí určitého počtu Romů z České republiky.

„Novou budoucnost" v cizině pak romští aktivisté žádají po České republice uhradit. Česko by také mělo těm státům, kteří Romy přijmou, vyrovnat všechny výdaje spojené s jejich přijetím.

Kromě šéfky unijní diplomacie Catherine Ashtonové či komisaře pro lidská práva Rady Evropy Thomase Hammarberga se sdružení obrací i na premiéra Petra Nečase a ministry obrany Alexandra Vondru a zahraničí Karla Schwarzenberga. Pod listem je podepsána šestice lidí, mezi nimi známí aktivisté Ondřej Giňa a Ladislav Bílý.

Členové sdružení si stěžují na dlouhodobé rasové násilí, diskriminaci, porušování lidských práv a anticikanismus. Před vstupem do EU se podle nich ČR snažila požadavky naplňovat a po něm se situace "dramaticky zhoršila". Pisatelé se zmiňují o rasistickém přístupu českých institucí a násilí ze strany neonacistů.

Kvůli odchodu Romů pro Česko víza

"V případě Romů není Česká republika skutečným právním státem a demokratickou zemí," uvedlo sdružení. Žádá Radu Evropy, Evropskou unii a Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, aby začaly jednat s desítkou z 15 starých členských zemí a Švýcarskem o tom, aby přijaly "určitý počet" Romů z České republiky. Jmenují Německo, Francii, Británii, Nizozemsko, Belgii, Dánsko, Švédsko, Finsko, Itálii a Lucembursko.

Autoři listu píšou, že z Česka v posledních letech mnozí Romové do ciziny už odešli. Kanada kvůli přílivu uprchlíků pro Čechy znovu zavedla víza. Opatření v minulosti přijala i Británie.

"Aby se předešlo podobným a dalším komplikacím, je potřeba, aby evropské orgány a instituce zajistily diplomatická jednání s jednotlivými státy, které přijmou romské uprchlíky," míní aktivisté. Podle jejich návrhu by pak evropské úřady ČR uložily, že musí zaplatit zemím výdaje a Romům náklady na novou budoucnost.

Podle pisatelů je postup mezinárodních institucí zatím zcela neúčinný, i když mají o situaci v České republice dost informací. Měly by prý začít zlepšení vymáhat a přikročit případně i k sankcím. Romové se snaží a zakládají sdružení, ale změnit stav bez pomoci nedokážou, uvedla šestice aktivistů.

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…