Sobotka: Vláda reformou znevýhodňuje 70 procent lidí

13.03.2011 11:53

"Nechceme, aby byli lidé v pozici nevolníků vůči institucím. Vláda musí podporovat dlouhodobé penzijní produkty," řekl úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v nedělní Patii a reagoval tak na aktuální vládní návrhy.

Sobotka: Vláda reformou znevýhodňuje 70 procent lidí

Úřadující předseda ČSSD byl hostem nedělní Partie, kde mimo jiné hovořil o postoji sociálních demokratů k aktuálnímu návrhu důchodové reformy.

Jeho role ve studiu byla však značně ulehčena faktem, že neměl překvapivě žádného oponenta. Reagoval tak jen na moderátorovi otázky.

Opět zazněly demografické agrumenty 

I on se připojil k řadě politiků, kteří nezbytnost důchodové reformy spatřují v budoucím dramatickém demografickém vývoji. „Demografická situace se bude zhoršovat, měli bychom posílit příjmovou stránku," uvedl.

Tento argument byl sice již před časem vyvrácen expertními výpočty, mnozí politici ho ale stále používají v apelu na veřejnost.

ČSSD má jiné řešení  

Záměry vlády Sobotka sice úplně neodsoudil, ale zdůraznil, že ČSSD by potřebné změny řešila jinak. Současnému konceptu vytýkal zejména to, že efektivně neřeší schodek v průběžném systému důchodového zabezpečení. A to ani v budoucnosti.

Podle něj je také chybným krokem to, že vláda pokračuje v trendu z vlády Mirka Topolánka. Přenáší daňové zatížení na střední vrstvy - reforma je výhodnější pro firmy a vyšší příjmové kategorie, podle Sobotky zhruba 30% populace.

Zbývajících 70% znevýhodňuje, protože neřeší efektivně průběžný systém, který je pro ně klíčový. V současném návrhu tedy koalice zvýhodňuje jen malou skupinu lidí.

Receptem ČSSD na řešení důchodů je řešení nezaměstnanosti, vyšší zdaňování firem, daňová progrese u fyzických osob, zdanění hazardu a zapojení spotřebních daní z tabáku a lihu.

Jejich návrh jsou však zatím ve fázi příprav - experti připravili konkrétní propočty. K jednacímu stolu však prý už přijdou s konkrétními čísly. Pomalý postup zvolili prý proto, že se chtějí vyvarovat vládě, která rychlou změnou návrhů zatěžuje ještě více rozpočet.

Dále čtěte:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …