Webový seznam sponzorů stran je podle ochránců soukromí v pořádku

09.04.2011 11:48

Česká pirátská strana neporušila podle Úřadu pro ochranu osobních údajů zákon o ochraně soukromí, když na webu svého projektu PirateLeaks zveřejnila údaje o sponzorech politických stran.

 Webový seznam sponzorů stran je podle ochránců soukromí v pořádku

Mluvčí pirátské strany Jakub Michálek tento verdikt očekával.

"V případě Pirátské strany nebylo šetřením prokázáno, že došlo k porušení zákona," uvedla na dotaz ČTK mluvčí úřadu Hana Štěpánková. Úřad podle ní své rozhodnutí zdůvodní příští středu na tiskové konferenci.

Ze sněmovny na web 

Pirátská strana na svém webu zatím zveřejnila data z výročních zpráv o hospodaření stran z let 2008 a 2009, které byly dosud přístupné jen v sídle sněmovny. Zveřejňování stranických sponzorů na internetu je jedinou možností, jak zefektivnit kontrolu hospodaření a rozhodování politických stran, uvedl již dříve mluvčí pirátské strany Jakub Michálek.

České politické strany a hnutí musí nyní svoje sponzory a dary zveřejňovat ve výročních zprávách za příslušný kalendářní rok a tyto zprávy každoročně předkládají sněmovně ke kontrole. Musí v nich zveřejňovat například darovací smlouvy nad 50.000 korun i seznamy dárců - jak jednotlivců, tak firem. Veřejnost do těchto zpráv může nahlížet v knihovně Poslanecké sněmovny.

Rodná čísla i adresy

Pirátská strana seznamy uveřejnila na internetu beze změny, i s rodnými čísly i adresami stranických sponzorů. Kvůli tomu se věcí zabýval úřad pro ochranu soukromí. Michálek předpokládal, že úřad "dospěje k tomu, že tento postup je v souladu se zákonem". Strana se podle něj programově soustřeďuje na rozlišení mezi veřejnými a soukromými informacemi. "Soukromí chceme chránit. V tomto případě je však zpráva prohlášená za veřejnou přímo zákonem," upozornil Michálek. Podle něj z toho plyne, že zpráva je veřejná a bez jasné identifikace, kdo je skutečně sponzor, by údaje z ní pozbývaly smyslu.

Česká pirátská strana se při spuštění PirateLeaks inspirovala projektem WikiLeaks, který v roce 2006 založil australský internetový aktivista Julian Assange. PirateLeaks chce podobně jako její slavný vzor zveřejňovat utajené nebo těžko dostupné dokumenty, které jsou podle jejích tvůrců "ve veřejném zájmu".

Dále čtěte: 

WikiLeaks i v Česku. "Piráti" zveřejní dokumenty ministerstev

PirateLeaks – Pirátská strana spouští české Wikileaks

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac, čtk

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …