Joch o norském masakru: Nespokojenost se má řešit demokraticky

24.07.2011 20:31

Šéf Občanského institutu Roman Joch tvrdí, že podobný čin, jaký provedl v pátek Nor Anders Breivik, Evropa dlouhou dobu nezažila. A měla by se před ním mít na pozoru.

Joch o norském masakru: Nespokojenost se má řešit demokraticky

"Pravda je, že podobný případ jsme nezažili čtyřicet i více let," přiznal Joch v rozhovoru pro server denik.cz. "V poslední dekádě šlo o teroristické činy radikálních muslimů, předtím to byl etnicko nacionalistický terorismus typu IRA a ETA, na přelomu 60. a 70. let pak radikálně levicový terorismus, například italské Rudé brigády nebo německá Frakce rudé armády."

Norského vraha ale podle Jocha jen stěží označit za pravicového či křesťanského konzervativce. "Konzervativci totiž chtějí věci zachovat, ne ničit. A křesťanství sice nenávidí hřích, ale hlásá lásku a odpuštění hříšníkům. Pravice jako celek trvá na právu a pořádku, zatímco on dělal opak."

SLEDUJEME téma Masakr v Norsku

Pozor na podobně hrůzné činy ze znepokojení

Společnost by podle Jocha měla k Breivikovu činu zaujmout jasná stanoviska. "Jednak jeho jednoznačné odsouzení celým politickým spektrem. Zadruhé návrat k bezpodmínečnému dodržování zákonů. Zatřetí umírněnost nespokojených občanů." V ekonomicky turbulentní době se totiž mnoha lidem mnoho věcí nelíbí.

"Abychom se ale nedostali na cestu do pekel, měli by si protestující uvědomit, že všechny změny musejí odpovídat ústavním mechanismům. Pokud je tedy někdo nespokojen s vládní politikou, a to je dnes většina obyvatel evropských zemí, pak jediné řešení je přes demokratické volby, nikoli přes porušování zákonů na ulicích."

Anders B. Breivik v pátek zavraždil 92 převážně mladých lidí. Nejprve zřejmě nastražil bombu v centru Osla a pak na ostrově Utoya doslova rozstřílel setkání mladých socialistů.

Čtěte:

Roman Joch: Ke komu mají být loajální čeští úředníci?

Norské útoky mohou inspirovat i psychopaty v Česku, bojí se Zbořil

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

14:44 To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

Exprezident Václav Klaus se v Partii na CNN Prima News vyjádřil k 20letému výročí vstupu Česka do EU…