Vedení NP Šumava rozeslalo účelový dotazník, potvrzuje STEM

17.09.2011 17:09

Po zásazích v Národním parku Šumava, kdy se jeho vedení snažilo bojovat s kůrovcem, byl nyní tamním obyvatelům rozeslán krátký dotazník. V něm jsou ale otázky položeny takovým způsobem, že se nedá odpovědět jinak než ve prospěch vedení parku.

Vedení NP Šumava rozeslalo účelový dotazník, potvrzuje STEM

Na dotazník, který vedení Národního parku Šumava rozeslalo místní obyvatelům, upozornil Ivan Rynda, člen stínové Rady šumavského parku. Anketa je však postavena tak, aby dotazovaný nemohl odpovědět jinak než ve prospěch kroků vedení. Podle Ryndy to je manipulace s veřejným míněním.

"Řazení otázek i odpovědí dotazníku je manipulativní, návodné a zjevně konstruované k účelové interpretaci," tvrdí Rynda. Následně nechal server Aktuálně.cz prozkoumat anketu agenturou STEM, která má za sebou nejeden výzkum veřejného mínění.

Související: Šumava: Aktivisty vystřídali příznivci kácení. Sešlo se jich 400

"Pan Rynda se vyjadřuje o dotazníku emotivně, ale věcně správně," podpořil Ryndovo tvrzení o ředitel společnosti Jan Hartl. "Je formulovaná jednostranně, působí nepoctivě, nic solidního se z toho nemůžete dozvědět," dodává.

Jedna otázka je například formulována takto: „V NP Šumava odumřelo kvůli experimentu s kůrovcem jen za posledních 5 let na 3 milióny smrků. Myslíte si, že si Česká republika může dovolit ztrátu 30 miliard korun?" První odpověď pak zní: „Ano, Česká republika je v situaci, kdy si tuto ztrátu dovolit může."

SLEDUJEME téma: Boj o Šumavu 

Vedení parku ale odmítá, že by dotazník byl manipulativní. Přitom Rynda také namítá, že u otázky, kdo by měl o parku rozhodovat, byli spojeni aktivisté a přírodovědci do jedné odpovědi.

"Zařazení vědců a odborníků mezi aktivisty je laciným manipulativním trikem, který vedení parku využívalo již dříve s jasným cílem zdiskreditovat odbornou veřejnost. Odborníci z řady českých univerzit a akademie věd, kteří vyjadřují svůj odborný názor k situaci na Šumavě, jsou zde cíleně spojení s nepopulárními aktivisty organizujícími blokády," stěžuje si Rynda.

Čtěte více:

  • Obce pořádají happening na podporu parku a zelené Šumavy
  • Bursík o řediteli NP Šumava. Stráský je fanatik
  • Ekologičtí aktivisté na Šumavě mají 14 dní klid, kácení se zastavilo
  • Celý spor o Šumavu? Kde se bude kácet, říká Moldan
  • Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

    reklama

    autor: pan

    Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

    Právo na opravu

    Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

    Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


    Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

    Další články z rubriky

    Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

    18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

    „Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…