Za neztišení reklam by televize mohly zaplatit až 5 milionů

23.01.2012 22:37

Řešit neúměrně hlasité televizní reklamy se rozhodl poslanec za ODS Václav Mencl. V připravené novele zákona o rozhlasovém a televizním vysílání se zasazuje o to, aby sponzorované televizní spoty byly stejně hlasité, jako program, který reklamě předcházel. V případě nedodržení nařízení by měl provozovatel zaplatit sankci počítanou i v řádu milionů korun.

Za neztišení reklam by televize mohly zaplatit až 5 milionů
Foto: hns
Popisek: Televize s monoskopem

„My v Poslanecké sněmovně navrhneme legislativní úpravu zákona, která dá základ k tomu, aby Rada pro rozhlasové a televizní vysílání udělala technickou část, to je příslušnou vyhlášku, která to velmi přesně vymezí. Pokud by toho provozovatelé nedbali, tak je to i sankciováno. Navrhujeme sankci mezi 10 tisíci až 5 miliony korun,“ uvedl pro Český rozhlas poslanec Mencl.

Současné reklamy jsou v průměru až o šest decibelů hlučnější, než předchozí program, což je podle akustika Jana Stěničky poměrně dost.

„Kdo nepracuje s decibely, nemá správné logaritmické měřítko. Skok je o to horší. Veřejnoprávní stanice často nepoužívají vhodnou kompresi, tím je to ještě výrazněnější, než u komerčních stanic. Je to čistě technická záležitost, kdy stanice, protože si víc zakládá na penězích, využije technické možnosti a do stejného dynamického rozsahu dostane více muziky a více akustické energie. To je potom znát na projevu,“ vysvětlil Stěnička.

Náklady na „odhlučnění“ reklam navíc podle odborníka nejsou nijak výrazně vysoké, ale provozovatelé by zřejmě museli vyřešit nesrovnalosti, které by úprava vytvořila v uzavřených smlouvách.

„Téměř je to nulová ztráta. Může ale nastat na základě smluv podniků, které mají reklamu předplacenou. Ty podle dosavadní dohody budou počítat s vyšší intenzitou. Mohou mít programy vnitřně nějak upravené, to znamená, že by do nich musely ještě sáhnout, ještě uvnitř hotového díla je upravovat,“ doplnil akustik.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jhe

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…