Poslanci zpřísňují zákoník práce, ale švarcsystém sami praktikují

31.01.2012 9:44

Zákonodárci odhlasovali zpřísnění zákoníku práce a vyšší pokuty za nelegální zaměstnávání. Jejich asistenti přitom nemají pracovní smlouvu a pracují na živnostenský list. Poslanci to popírají, ale předseda Senátu Milan Štěch přiznává pochybení a chce asistenty regulérně zaměstnat.

Poslanci zpřísňují zákoník práce, ale švarcsystém sami praktikují
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministři Drábek a Bendl před hlasováním

„Zatímco stará úprava zákoníku připouštěla zaměstnávání i na jiné smlouvy, takže se to obcházelo obchodními nebo občanskoprávními smlouvami, teď to z toho vypadlo a vykonávání takzvaně závislé práce je možné už pouze na pracovní smlouvu,“ uvedl pro Týden.cz odborářský právník Vít Samek.

Než zákon vejde v platnost, budou si muset zákonodárci dát do pořádku vlastní smlouvy. „Když jsem loni jel na deset dnů do Irska, dostal jsem zaplaceno stejně jako každý měsíc,“ popsal poslanecký asistent, který si nepřál být jmenován. „Je to švarcsystém se vším všudy.“

Sněmovna obvinění popírá. „Dle právního rozboru sněmovní legislativy o švarcsystém nejde. Sněmovna neurčuje místo výkonu práce, ani její náplň,“ vysvětluje šéfka dolní komory parlamentu Miroslava Němcová

Právníci však s Němcovou nesouhlasí. „Tyto argumenty jsou naprostý nesmysl. To by to potom bylo moc jednoduché a firmy zaměstnávající na živnostenský list by neměly problém,“ je přesvědčen specialista na pracovní právo Jaroslav Škubal z PRK Partners. Předseda Senátu Milan Štech dává právníkům za pravdu. „Domnívám se, že by se měla provést změna, na základě níž by se tito pracovníci převedli na pozice zaměstnanců,“ řekl Týdnu.cz s tím, že ve smlouvách by měli mít asistenti jasně zakotveno, že jejich smlouva je svázána s mandátem poslance nebo senátora a je pouze na dobu určitou.


 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor:

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…