Světové osobnosti chtějí Havlovo letiště

15.02.2012 15:32

Výzvu pojmenovat pražské letiště v Ruzyni po zesnulém prezidentovi Václavu Havlovi podpořila na internetu řada zahraničních osobností. Své podpisy připojili například slavný polský režisér Andrzej Wajda, členové britské komediální skupiny Monty Python či spoludržitelka Nobelovy ceny za mír Armenia Oliveirová.

Světové osobnosti chtějí Havlovo letiště
Foto: rep
Popisek: Letiště Václava Havla

Signatáři výzvy za letiště Václava Havla se obracejí na parlament a kompetentní státní orgány. Uvádějí, že si bývalý prezident zaslouží poctu, která nebude jen formálním uznáním, ale konkrétním odrazem jeho boje za svobodu. Již nedlouho po smrti bývalého prezidenta se k návrhu přihlásilo mnoho českých umělců.

 "Otálení české vlády s rozhodnutím překvapuje mnohé významné světové osobnosti, které aktivizuje k tomu, že se také podepisují pod anglickou verzi petice," uvedl iniciátor petice režisér Fero Fenič.

Z kulturního světa se k návrhu připojili prý polští režiséři Krzystof Zanussi, Piotr Andrejew, Janusz Zaorski, Jerzy Domaradzki a Feliks Falk. Británii svými podpisy zastoupili zpěvák Peter Gabriel či Terry Gilliam, Michael Palin a Terry Jones z Monty Python. Ze Spojených států se přidali zpěvačka Joan Baezová nebo zpěvák a skladatel Peter Yarrow známý z folkového tria Peter, Paul and Mary. Doplnili je čeští umělci žijící v USA - filmový režisér Ivan Passer či autor knížek pro děti Petr Sís.

Mezi další zajímavé světové osobnosti, podle kterých by si Havel zasloužil uznání, patří například zakladatel sdružení umělců pro lidská práva Art for Amnesty Bill Shipsey, švýcarský vzduchoplavec a dobrodruh Bertrand Piccard či novozélandský horolezec Mark Inglis, který jako první člověk s amputovanýma nohama zdolal Mount Everest. "Ve světě rezonuje jméno Václava Havla jako žádné jiné české jméno, a je to právě mezinárodní letiště v Praze, které nabízí jedinou skutečně kosmopolitní příležitost toto mezinárodní uznání vyjádřit," tvrdí Fenič. Již dříve pak uvedl, že myšlenku podporuje i Havlova rodina.

Vláda odložila jednání o přejmenování letiště na jaro.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: par, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…