Ve sněmovně až příliš zuří vášně, míní bývalá ústavní soudkyně Wagnerová

03.04.2012 18:26

Dělba moci musí zakořenit i v poslanecké sněmovně mezi politickými stranami. Myslí si to alespoň bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová, která se rozhodla ke kandidatuře do Senátu s podporou zelených. A proč právě Zelení? Protože jde o malou stranu, která si nechce uzurpovat moc, jako je tomu mnohdy u stran velkých. Stejně tak by podle ní bylo třeba, aby soudci začali více využívat své nezávislosti.

Ve sněmovně až příliš zuří vášně, míní bývalá ústavní  soudkyně Wagnerová
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanecká sněmovna ČR

Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová se rozhodla kandidovat do horní parlamentní komory v nadcházejících volbách a to jako nezávislá kandidátka s podporou Strany zelených. V rozhovoru pro server Lidovky.cz vysvětlila, proč neusiluje o vstup do poslanecké sněmovny a zkritizovala české soudce. Drží se prý při zemi.

Princip dělby moci se musí projevit i u politických stran

„Je mi jasné, že možnosti Senátu jsou, žel, omezené. Možná by se mělo promyslet, jak kompetence Senátu posílit, resp. jak těm stávajícím dát větší váhu, aniž by se zároveň systém neparalyzoval. Sněmovna pro mě nepřipadá v úvahu, neboť tam až příliš "zuří" stranické vášně a jak jsem uvedla, chci své působení vést po tématech a jejich řešení spíš než po stranické linii,“ zdůraznila Wagnerová.

Ale proč se rozhodla kandidovat právě s podporou Zelených? Podle bývalé ústavní soudkyně jde o malou stranu, která by i při sebevětší snaze nebyla schopna uzurpovat moc tak, jak je to patrné u velkých stran.  Zjednodušeně řečeno, princip dělby moci by měl být vnesen i mezi politické strany.

V neposlední řadě přišla řeč také na největší problémy české justice. Podle Wagnerové je tímto problém její neefektivnost, která ústí v neúměrné délky řízení a pak také mentalita mnohých soudců, kteří sami sebe stále vnímají jako úředníky a odmítají projevit více své nezávislosti, na kterou mají podle ústavy plné právo.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

18:50 „Ostatkový kříž v Německu plném muslimů? Toto hrozí.“ Došlo na protest před svatým Vítem

„Mít milion podpisů, tak snad vyženu všechny ty antikristy z Poslanecké sněmovny,“ zasmál se v nadsá…