Odbory se neuvědomují, že je třeba srovnat deficit, pálí šéfredaktor Eura

23.04.2012 9:52

Kolik lidí se na sobotní demonstraci sešlo na Václavském náměstí je prý jedno. I amatérismus svolavatelů a jejich projevy nehrají významnou roli. Sociální státy se ocitly na smrtelných ložích a jejich sirotci v řadě evropských států prožívají neradostné pocity frustrace. V komentáři pro MF Dnes to píše šéfredaktor týdeníku Euro Pavel Páral.

Odbory se neuvědomují, že je třeba srovnat deficit, pálí šéfredaktor Eura
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Do Prahy přijely tisíce protestujících za odstoupení vlády

Novinář poukazuje na to, že převzít vlastní odpovědnost za svůj život bude pro mnoho lidí velmi obtížné. "Jak končí bezstarostný život na dluh, končí i možnost státu dojemně opečovávat své občany od porodného k pohřebnému. Jiné cesty však není," upozorňuje k článku.

Odpovědný za státní dluh je Bohuslav Sobotka

Za vysokou účastí na sobotní demonstraci v Praze je podle jeho názoru frustrace a strach z budoucnosti. Dokumentuje to "rozplizlost i absurdita" požadavků, které na Václavském náměstí zazněly. "Předčasné volby? Proč ne? Ale opravdu odboroví předáci netuší, že je třeba někde sehnat sto miliard korun ročně na srovnání bilance veřejných financí?" ptá se v článku Páral.

Podle jeho slov by bylo spravedlivé, aby tyto finance musel sehnat předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Právě on je totiž plně odpovědný za obrovský deficit ve státní pokladně. Páral připomíná, že Sobotka se stal v roce 2002 ministrem financí poté, co jeho předchůdce Rusnok odmítl sestavovat rozpočty s deficitem přesahujícím sto miliard.

Návrhy socialistů jsou legrační

Šéfredaktor Eura odmítá i kritiku vlády, že dluh snižuje zbytečně rychle. V této souvislosti poukazuje na to, že deficit je letos přibližně 140 miliard. "Roční úrok jen z této částky se pohybuje mezi pěti a šesti miliardami. To jsou dvě stovky pro každého důchodce. Dva roky jsou pak čtyři stovky, tři roky šest. Opravdu jsou důchodci pro snižování tempa zadlužování?" píše novinář.

Návrhy socialistů na daně pro velké firmy jsou podle něj legrační. Například ČEZ vyšší daně zaplatí, ale zahraniční firmy a banky zisky zdaní tam, kde je to pro ně výhodné. V horším případě přesunou své podnikání jinam a kanceláře a haly v Česku zavřou. "Aspoň na další demonstraci přijde více lidí a Zavadil se bude moci zalykat nadšením ještě o trochu více," napsal Pavel Páral.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bob

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

8:00 „Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

„Hnus.“ „Odporná chuť i konzistence.“ „Nedá se to žrát.“ – Těmito slovy hodnotí lidé v několika posl…