V českých nemocnicích je ošetřováno stále více cizinců

06.05.2012 12:38

V nemocnicích v České republice se v minulém roce ošetřilo téměř 84 000 cizinců. Tyto služby vyšly na celkem 634 milionů korun. Z toho na konci roku zůstalo neuhrazeno 36 milionů, uvedla ČTK.

V českých nemocnicích je ošetřováno stále více cizinců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nemocnice Na Bulovce

Nejčastějšími pacienty byli lidé ze Slovenska, Ukrajiny a Německa. Své pojištění pak v nejvíce případech platili v hotovosti.

Polovina cizinců v nemocnicích pochází ze zemí EU

Z 83 849 cizinců, kteří loni vyhledali lékařskou péči, bylo 40 000 z nich ze zemí EU. Počty ošetřených jsou mírně vyšší než v minulých letech.

Nejvíc cizinců ošetřily nemocnice v Praze (40 000), na dalších místech v počtu ošetřených cizinců jsou kraje Jihomoravský (8127), Karlovarský (5100), Středočeský (5018) a Plzeňský (4741). Nejméně cizinců ošetřily nemocnice v Kraji Vysočina (815), Pardubickém kraji (1020) a na Zlínsku (1055).

Ošetřeno bylo 18 000 občanů Slovenské republiky, 12 000 Ukrajinců, 6 300 Němců a 6 200 Vietnamců.
Podle údajů Ředitelství služby cizinecké policie bylo na konci roku 2011 registrováno v ČR 521 000 cizinců s povoleným pobytem, kteří tak tvoří čtyři procenta populace. Ve stejném roce navštívilo Českou republiku 22,15 milionu turistů.

Turisté jezdí do Česka s pojištěním

Nejčastějším způsobem úhrady byla zahraniční pojistka, náklady tak zaplatilo 21 procent ošetřených lidí. Platba z pojistky tvořila 32 procent objemu úhrad. V hotovosti platilo 42 procent pacientů, tedy 35 000 lidí.

V hodnotovém vyjádření tak zaplatili téměř 188 milionů korun, tedy 30 procent úhrad.

Třetím významným zdrojem bylo smluvní pojištění cizinců v ČR. Toho využilo 26 procent pacientů, kteří tak zaplatili zhruba 171 milionů korun, tedy 27 procent celkových úhrad.

Podíl pacientů z EU, kterým byla poskytnuta péče hrazená ze zahraničního zdravotního pojištění, tvořil z celkového počtu pacientů z EU 37 procent.

Menší ošetření cizinci platí v hotovosti

Hodnota úhrad za ně ale dosáhla 49 procent celkových nákladů. Z pojistky totiž cizinci hradí nákladnější péči, zatímco v hotovosti řeší spíše lehčí ošetření.

Občané Belgie, Dánska, Irska, Lotyšska, Lucemburska, Maďarska, Malty, Nizozemska, Rakouska, Řecka, Slovenska a Španělska využili evropské pojištění na více než polovinu nákladů zdravotní péče, u ostatních sledovaných zemí EU bylo využití Evropského průkazu zdravotního pojištění nižší.
 

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vfe

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…