Viktor Kožený nesmí použít své peníze

08.06.2012 11:11

Soud státu New York v USA vydal v pondělí dočasný příkaz, který znemožňuje zakladateli Harvardského průmyslového holdingu (HPH) Viktorovi Koženému disponovat s 22 miliony dolarů (asi 413 milionů korun) z prodeje luxusní americké horské chaty. ČTK to dnes řekl likvidátor holdingu Zdeněk Častorál, který usiluje o tom, aby se částka dostala zpět do HPH.

Viktor Kožený nesmí použít své peníze
Foto: hns
Popisek: Fotokoláž.

Soud zároveň nařídil na 18. července ústní jednání. V navazujícím řízení pak bude HPH usilovat o vydání trvalého zadržovacího příkazu, omezujícího dispozici s těmito finančními prostředky. "Přestože je celý proces teprve na začátku, budu jménem českých poškozených akcionářů HPH nadále usilovat o co nejlepší uspokojení akcionářů formou likvidačního zůstatku," dodal Častorál.

Účet pro Koženého: 16 miliard korun

Akcionáři bývalých harvardských fondů by se tak mohli dostat alespoň částečného odškodnění. Kontroverzní podnikatel podle nepravomocného rozsudku způsobil v 90. letech HPH několikamiliardovou škodu. V USA je Kožený podezřelý z uplácení při pokusu o privatizaci ropného průmyslu v Ázerbájdžánu.

Američané chatu v Aspenu zabavili a prodali za 413 milionů korun již před několika lety, přestože ji podnikatel přepsal na svou matku. Podle prokuratury používal Kožený dům k podvodným investicím.

Pražský městský soud vynesl nepravomocný rozsudek nad Koženým v červenci 2010. Spolu se svým kolegou Borisem Vostrým podle něj v letech 1995 a 1996 převáděl majetek z Harvardských investičních fondů a Sklo Unionu Teplice a poškodili Harvardský průmyslový holding, který následně skončil v likvidaci. Způsobili prý škodu 16 miliard korun. Kožený považuje tento proces za politický.

Zaplatil kauci téměř 6 milionů

Kožený žije od roku 1995 na Bahamách. Tamní policie ho kvůli americké žádosti o extradici zatkla v říjnu 2005. Po 19 měsících ve vazbě v bahamské věznici byl finančník propuštěn na kauci 300.000 dolarů (5,8 milionu korun). V roce 2007 bahamský soud rozhodl, že Kožený se nedopustil zločinů umožňujících vydání.

České soudy se ke kauze Koženého a Vostrého vrátí letos na podzim. Advokáti obou obžalovaných mužů se totiž proti prvoinstančnímu verdiktu odvolali. Vostrý je také stíhán jako uprchlý.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…