Sedm měst dobrovolně podstoupilo protikorupční audit. A dopadlo dobře

15.06.2012 22:07

Protikorupčního projektu vypracovaného sdružením Oživení se rozhodlo zúčastnit sedm samospráv, které tak chtějí ukázat, že jde hospodařit i bez úplatků a pochybných zakázek. Protikorupční audit kontroluje napříkad zadávání veřejných zakázek, hospodaření s veřejným majetkem nebo transparentní rozhodování obcí.

Sedm měst dobrovolně podstoupilo protikorupční audit. A dopadlo dobře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Za tisíc korun si toho v příštím roce budeme moct koupit možná zase míň

Projektu se zúčastnily Psáry, Karlovy Vary, Hodonín, Lanškroun, Černošice, Srch a Tisá. „Nejčastější korupční rizika se objevila při zadávání zakázek městskými obchodními společnostmi, při využívání externích administrátorů zakázek a při zadávání zakázek malého rozsahu. Zároveň jsme zaznamenali pozitivní případy systematické interní kontroly jednotlivých zakázek nebo zveřejňování uzavřených smluv s dodavateli ještě před účinností novely zákona o veřejných zakázkách,“ vyjádřilo se podle Deníku Referendum Oživení k prvním výsledkům auditu.

Poradců nesmí být přebytek

Manipulace se zakázkou ze strany třetí osoby byla podle sružení nejčastěji analyzovaným rizikem. „Delegování kompetencí v různých fázích zakázky na externí subjekt může být zcela legitimní v případech, kdy zadavatel nemá dostatečné odborné kapacity nebo zkušenosti s ojediněle složitou zakázkou,“ řekl odborník na veřejné zakázky Martin Kameník.

Upozornil ale na to, že poradci můhou být sice užiteční, ale nesmí jich být najímáno víc, než je potřeba. Přijímat by se měli podle Kameníka pouze na základě platných pravidel. Sdružení Oživení si během auditu všimlo i toho, že samosprávy začaly v určitých věcech dělat kroky vpřed. Například začaly zveřejňovat plné znění uzavřených smluv na svých stránkách, nebo zavedly tzv. rodný list zakázky, který zaručuje její transparentnost.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ane

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…