Lidé uctí dvacáté výročí úmrtí kardinála Tomáška

04.08.2012 11:25

V sobotu v podvečer v chrámu svatého Víta na Pražském hradě uctí věřící památku kardinála Františka Tomáška, který přesně před dvaceti lety zemřel. Již za svého života se stal symbolem boje za náboženskou svobodu své země. Jeho příběh přináší server Aktuálně.cz.

Lidé uctí dvacáté výročí úmrtí kardinála Tomáška
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský arcibiskup Dominik Duka

V 50. letech musel Tomášek nuceně pobývat v želivském klášteře, kde byli v letech 1950 až 1956 bez soudu vězněni kněží z Čech, Moravy a Slovenska. Tomášek tu poté vedl první vzpomínkovou mši, která se v klášteře konala 13. srpna 1968. "Tehdy se jí zúčastnilo až 150 kněží, kteří byli internováni," uvedl správce kláštera František Marek.

V letech 1965 až 1991 řídil František Tomášek pražskou arcidiecézi. Kardinálem a arcibiskupem pražským a primasem českým byl veřejně jmenován papežem Pavlem VI. v roce 1977.

Po odchodu z aktivní pastýřské služby v roce 1991 žil Tomášek v ústraní Arcibiskupského paláce v Praze až do 4. srpna 1992, kdy v 93 letech zemřel na srdeční selhání. Pohřben byl v katedrále.

Tomášek a Havel: Dva symboly svobody

Jméno kardinála Tomáška bylo často zmiňováno po smrti českého prezidenta Václava Havla. Právě Tomášek a Havel jsou mnohými považováni za dva symboly příchodu svobody do Československa v roce 1989, za dva duchovní a morální pilíře té doby, píše server.

"Jasně Tě vidím, jak sem vstupuješ po svém zvolení prezidentem Československé republiky na Te Deum a jak Tě vítá kardinál Tomášek, stařec v tu chvíli dojatý k slzám, neboť se dočkal svobody, na kterou čekal jako kdysi Simeon na spásu. Ve svobodě sloužím tuto mši svatou. A další obraz se váže ke mši a zároveň k tomuto místu. Mše sv. 25. listopadu 1989 při velkolepém poděkování za svatořečení sv. Anežky Přemyslovny a zároveň za zázračný dar svobody," řekl třeba při posledním rozloučení s Havlem v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha kardinál Dominik Duka.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

20:41 Škraloup s „predátory“ má i Nerudová. A větší, než přiznává

Když Danuše Nerudová kandidovala na prezidentku, mohl se národ díky zájmu novinářů o minulost uchaze…