Muž ze záchodků i hrdina, co nastydl. O tyto kandidáty na Hrad jsme přišli

06.11.2012 18:11

V pondělí uspořádal před Ministerstvem vnitra velkolepou show spojenou s předáváním podpisů občanů pro prezidentskou kandidaturu umělec Vladimír Franz. V úterý tam přivezli své podpisové archy Táňa Fischerová a Tomio Okamura. A tím podávání přihlášek k historicky první prezidentské volbě skončilo. Žádný další z kandidátů nedokázal sehnat požadovaný počet podpisů a v lednu tak nebude možné vhodit do urny jejich lístek.

Muž ze záchodků i hrdina, co nastydl. O tyto kandidáty na Hrad jsme přišli
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Franz nasbíral 88388 podpisů pod svou prezidentskou kandidaturu

Zatímco Miroslava Němcová, Vladimír Remek či Jan Švejnar odmítli podporu parlamentních stran, která jim mohla zajistit kandidaturu bez potřeby sesbírat padesát tisíc petentů z řad veřejnosti, další kandidáti byli odkázáni na občany. Padesát tisíc podpisů se ukázalo být pro mnohé nepřekonatelnou překážkou, byť většinu vážně míněných kandidatur se podařilo dovést ke zdárnému konci.

Neuspěl například Ladislav Jakl, poradce současného prezidenta Václava Klause, který kandidoval s podporou Strany svobodných občanů. Ten se původně pokoušel sbírat podpisy veřejnosti, ale příliš se mu to nedařilo. V září přišel s plakátem, na kterém zapřísáhlý rocker se na občany varovně mračí, hrozí prstem a vzkazuje: „Koukejte podepsat mou kandidaturu, jinak uvidíte v televizi samé levičáky."

Na poslední chvíli se tedy rozhodl změnit taktiku a snažil se zajistit podporu dvaceti poslanců, která rovněž byla vstupenkou do prezidentské volby. Zástupci Svobodných s hledáním podpůrců mohutně finišovali na víkendovém kongresu ODS, ovšem až do úterního odpoledne nebylo oznámeno splnění podmínek.

Zatímco Jaklova kandidatura byla považována v rámci možností za vážnou, ostatní kandidáti od začátku vzbuzovali pochybnosti. Ve spektru kandidujících osobností se objevila například vědma Jana Lysoňková, která chtěla ve prospěch České republiky nasadit své nadpřirozené schopnosti vidění do budoucnosti.

Vědma radila: Odpojme se od EU

„Učiním vše, co bude v mých silách pro Vás a naše další generace a budu se společně s ostatními podílet na obnově i v této složité a těžké době,“ vyjevila svůj program při oficiálním oznámení kandidatury na svém webu.  „Otevřete proto opět svá srdce a podívejte se na naši zdevastovanou zemi a přemýšlejte,“ doporučila voličům.

V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz pak pohovořila o svých záměrech na Pražském hradě. „Byla bych ráda, abychom se odpojili od Evropské unie a vrátili se ke své národnosti. Hodně nám totiž vzala,“ navrhla. Podle ní jsme přišli o mnoho práv, mnozí přišli o práci a houstne tu atmosféra. „Obyčejné lidičky, co za mnou chodí, jsou ze všeho opravdu nešťastné,“ dodala.

„Mrzí mě, když vidím smutné oči lidí. Každý je utrápený a unavený. Když se na ně podívám, každý se pousměje, protože do něj brnknu trochu energie, ale vidím za tím tu utrápenost, což mě bolí u srdce,“ popsala současnou situaci.

Sochař chtěl zavést monarchii, ale nastydl

Úspěch umělce Vladimíra Franze nejspíš inspiroval sochaře Emila Adamce. Ten v srpnu přes internet ohlásil svůj záměr ucházet se o post hlavy státu, měl však jednu podmínku - spoluobčané se mu musí složit na letenku z Hongkongu, kde právě působil. Po několika dnech však stejnou cestou nadšeně sdělil, že peníze na letenku sehnal a vyzval občany, aby jej přišli po příletu přivítat na Václavské náměstí.  

Umělec, který by jako první krok v úřadě změnil státní zřízení na monarchii a předal moc potomkům Habsburků, skutečně přiletěl. Svojí předvolební tour absolvoval vlakem a přespával pod stanem. Začátkem října pak pro ParlamentníListy.cz sdělil, že kampaň zastavuje. „Došly mi peníze a navíc jsem dost prochladl, protože jsem zvyklý na tropická vedra tam u nás,“ postěžoval si. „Když budu mít ale lepší spací pytel, peníze na vlak a na jídlo, tak se do toho zase vrhnu,“ slíbil s tím, že teď se chce hlavně vykurýrovat.

Klaus mu neodepsal, tak ho chtěl vystřídat

Podle serveru iDNES.cz byl outsiderem prezidentské volby Zdeněk Kučírek. Obsluha veřejných záchodků na jihlavském autobusáku ve svém okénku sbírala podpisy pod svou kandidaturu a zapřádala s občany hovory o politice. „Když jsem viděl ty ostatní prezidentské kandidáty, tak jsem se zhrozil,“ vyprávěl pro iDNES.cz. Kučírek žije politikou, dokonce prý napsal Václavu Klausovi. „Ptal jsem se ho, co to jako mělo bejt s tou propisovací tužkou v televizi. Neodpověděl. Když jsem mu ale psal k narozeninám, to odepsal,“ vypráví uchazeč.

V pondělí však měl pod svou kandidaturou pouhých 500 podpisů.

O kandidatuře mluvili i další, například špión a protikorupční aktivista Karel Randák, nebo podnikatelé Pavel Kořán a Karel Muzikář. Na poslední chvíli se do kampaně zapojil i nestor české politické recese Petr Čtvrtníček.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

14:04 „Jak je sama doma, neskončí to dobře.“ Holec vytáhl na Černochovou ostrou munici

O průzkumech veřejného mínění, ale i o ministryni obrany Janě Černochové (ODS) mluvili v pořadu Podt…