Ústavní soud už dostal vyžádané smlouvy vlády s církvemi

01.03.2013 10:58

Ústavní soud (ÚS) již obdržel všech 16 smluv, které premiér Petr Nečas (ODS) před týdnem podepsal se zástupci církví. Soud si je od vlády vyžádal kvůli rozhodování o předběžném opatření. ČSSD chce, aby soudci zakázali plnění smluv, dokud nerozhodnou o návrhu na zrušení zákona o církevních restitucích. O případném předběžném opatření bude plénum ÚS jednat znovu v úterý, řekl ČTK šéf protokolu ÚS Vlastimil Göttinger.

Ústavní soud už dostal vyžádané smlouvy vlády s církvemi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Církevní restituce, ilustrační koláž

Soudci přesný obsah smluv neznali, proto si je nechali předložit. Stanovili k tomu třídenní lhůtu, kterou vláda dodržela. Smlouvy poslouží soudci zpravodaji Stanislavu Balíkovi při přípravě podkladů pro zasedání pléna. Podle Göttingera ale nelze předjímat, zda soud v úterý o návrhu na předběžné opatření skutečně nějak rozhodne.

Zruší Ústavní soud zákon?

Sporné smlouvy se týkají peněžní části církevních restitucí. Vláda je v pátek podepsala s 16 církvemi a náboženskými společnostmi. Jako náhradu za nemovitosti v držení obcí, krajů nebo soukromníků mají církve získat během 30 let 59 miliard korun navýšených o inflaci.

Sociální demokraté chtěli, aby Ústavní soud zakázal už páteční podpis smluv. Na soud se ale obrátili jen pár hodin před podpisem, a tak se plénum nestihlo včas sejít.

Soud v minulých týdnech dostal postupně tři návrhy na zrušení zákona o církevních restitucích. První podala z iniciativy Věcí veřejných skupina senátorů, druhý poslanci ČSSD a třetí zákonodárci KSČM s podporou části sociálních demokratů. Druhý a třetí návrh soud formálně odmítl, bude se věcně zabývat tím prvním. Všichni stěžovatelé však budou účastníky řízení se všemi procesními právy a s možností uplatnit své argumenty.

 Celou proceduru by ale mohlo zbrzdit další snížení počtu ústavních soudců

Soudcem zpravodajem je Balík. Už dříve avizoval, že církevní restituce bude řešit přednostně před jinými kauzami. Rozhodnutí by tak podle vyjádření soudu mohlo padnout v řádu týdnů až měsíců.

Celou proceduru by ale mohlo zbrzdit další snížení počtu ústavních soudců. Nyní je jich 12, a kdyby bez náhrady odešel ještě jeden, soud by dočasně přestal přezkoumávat zákony - a tedy i církevní restituce. Doplnění ÚS patří k prvním úkolům budoucího prezidenta Miloše Zemana, jeho návrhy musí schválit Senát.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…