Fico: Model jednobarevné většinové vlády je v době krize asi nejlepší

21.03.2013 10:51

Slovenský premiér Robert Fico založil v roce 1999 stranu Smer, která při posledních volbách na Slovensku v roce 2012 drtivě vyhrála. Premiér Fico tak mohl sestavit jednobarevnou většinovou vládu. O tom i jiných otázkách hovoří v rozhovoru pro MF Dnes.

Fico: Model jednobarevné většinové vlády je v době krize asi nejlepší
Foto: Gazprom.com
Popisek: Slovenský premiér Robert Fico

Slovenský premiér hovořil o zkušenostech se sestavením jednobarevné vlády i na sjezdu ČSSD v Ostravě. „Protože i v České republice, podobně jako v jiných evropských zemích, může nastat situace, kdy jedna strana získá tolik hlasů, že to bude stačit na sestavení vlády,“ myslí si premiér. Podle něj má jednobarevná vláda obrovské množství výhod, ale jen za předpokladu, že je strana vnitřně stabilní. „Jsme takto schopnější rychle a efektivně rozhodovat a myslím, že jsme i schopni lépe reagovat na výzvy, které přináší krize,“ říká Fico MF DNES a dodává: „Proto, kdyby se mě kdokoli ptal, zda je to řešení, zda je to model, který může být funkční, odpovím: Ano, je. A v době krize je to dokonce asi nejlepší model.“

MF DNES se slovenského premiéra také ptala na ponaučení z kauzy Gorila a připomíná, že po ní následovaly pouliční protesty, jaké Slovensko ještě nezažilo. Premiér k tomu mimo jiné říká: „ Pro mě je Gorila důležitá v tom, a proto i podporuji její vyšetřování, že kdyby se dokázaly skutky tehdy vládnoucích politiků, tak se dá plně za pravdu našim vyjádřením a tvrzením, která jsme tehdy měli na adresu druhé vlády Mikuláše Dzurindy.“ Ponaučením prý pro premiéra Fica je, že míra trpělivosti veřejnosti s kauzami tohoto typu je na hraně.

Na solidaritě funguje celá Evropa

Podle Roberta Fica je solidarita hodnota, na které funguje nejen sociální demokracie, ale na které funguje celá Evropa. Vyjádřil se tak pro MF DNES. V rozhovoru dále mluví o posilování solidarity a udržení deficitu státního rozpočtu. „Věřím, že se nám tento domácí úkol podaří splnit. Můžeme se bavit o tempu ozdravování rozpočtu, ale za slovenskou vládu chci garantovat, že dodržíme deficit tři procenta DPH v roce 2013.“ Dále premiér zmiňuje pro Slovensko významnou okolnost, a to, že se o Slovensku mluví jako o zemi, která se může z rizikové oblasti posunout do oblasti stabilní. „Kdyby nám na konci roku někdo řekl, že jsme nespolehlivá země a že si musíme profinancovat svůj dluh, tak při osmi devíti procentních úrokových sazbách můžeme rovnou stáhnout oponu,“ tvrdí Fico.

Příjmy z eurofondů představují tři čtvrtiny ze všech veřejných investic

Dalším tématem rozhovoru se slovenským premiérem bylo i euro. „Pro Slovensko byl vstup do eurozóny prospěšný.“ Podle Fica se Slovensku navíc podařilo vyjednat velmi vysoký konverzní kurz koruny, jedna ku třiceti, takže lidé si, podle premiéra, nemohli stěžovat na znehodnocení peněz. „V období 2014 až 2020 získá Slovensko z EU 13 miliard eur a chci připomenout, že příjmy z eurofondů představují tři čtvrtiny ze všech veřejných investic v naší zemi,“ vysvětluje Fico.

V závěru rozhovoru v MF DNES říká Robert Fico, že „volba Miloše Zemana prezidentem je pro česko-slovenské vztahy mimořádně dobrou zprávou".


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…