Primátor Hanzel: Veřejná služba je dnes opět dobrovolná, a to je dobře

21.03.2013 13:18

Podle primátora Karviné Tomáše Hanzela (ČSSD) se stát opravdu „obdivuhodně“ stará o sociálně slabší a dlouhodobě nezaměstnané. Mnoho vládních reforem tak považuje za nesmysly. V rozhovoru, který poskytl našim stránkám, se však rozpovídal i o korupci či o opatřeních, které magistrát přijímá pro zlepšení životních podmínek obyvatel ve městě.

Primátor Hanzel: Veřejná služba je dnes opět dobrovolná, a to je dobře
Foto: Redakce
Popisek: Tomáš Hanzel

Kritický postoj k reformám jste vyjádřil pro naše stránky již loni v létě.  Nečasova vláda se však zpočátku profilovala jako protikorupční. Do jaké míry se jí podle Vás podařilo tento cíl naplnit? Jak vnímáte opatření, která v tomto ohledu vláda přijímá?

Nový zákon o zadávání veřejných zakázek nám život zkomplikoval – více papírujeme, procesy jsou zbytečně složité, zdlouhavé, bohužel i u nás máme případy, kdy firmy podstřelí cenu, my je pak musíme vybrat a ony od zakázky na poslední chvíli odstoupí. Tedy nám tohle tzv. antikorupční opatření užitek nepřineslo.
 
A do jaké míry se podaří eliminovat korupci majetkovými přiznáními, jejichž zavedení se opět stává aktuální, a to i vzhledem k podpoře nového prezidenta? 
 
Ty návrhy ještě nemají konkrétní podobu, ale nemám problém s tím, aby kdokoli, kdo vstupuje do politiky, prokazoval svůj majetek. 
 
Karviná patří mezi regiony s vysokou mírou nezaměstnanosti. Co se snažíte v rámci města dělat pro její snížení? A co by měl naopak udělat stát, který má jistě více možností? 
 
Podporujeme podnikatelské prostředí, protože dobře víme, že jen podniky a podnikatelé mohou dát našim lidem práci, nikdo jiný. Stát jim spíše neustálými změnami v daňových předpisech a jinými opatřeními život komplikuje. A opravdu „obdivuhodně“ se stará o sociálně slabší a dlouhodobě nezaměstnané, žádné motivační programy… Mám pocit, že to je tak nějak v rovině sKaret a dalších nesmyslů, které zavedli lidé motivovaní všemožně, jen ne snahou o jednodušší a lépe propracovaný systém.
 
Jak se vyvíjí dnes spory ohledně otevření těžby OKD pod Starým městem?
 
My žádné spory nemáme, čekáme, až OKD splní naše podmínky a podmínky státu. Ty jsou stále stejné a patří mezi ně například dohody s vlastníky nemovitostí a eliminace vlivů budoucí těžby na povrch. 
 
 
Nedávno se radnice rozhodla zakázat ve městě podomní prodej.  Jaká sankce hrozí občanům v případě porušení? A jakým způsobem bude dodržování fungovat? Kam se například mají obrátit občané, kteří se s ním setkají?
 
Firmám hrozí až 200 tisíc korun pokuty a ohlasy jsou senzační – lidé opatření vítají a zároveň je fajn, že debatují o tom, co do kategorie podomní prodej vlastně patří a co ne. Také jsme spolu s ČOI zorganizovali besedy pro seniory, kteří se stávají často oběťmi nekalých obchodních praktik na předváděcích akcích. Problémy a podomními prodejci mohou lidé okamžitě hlásit městské policii. Už máme i signály, že se různé firmy snaží nařízení obcházet a máme pokusy o vynucování si výjimek – žádné dávat nebudeme.
 
Problém hazardu jste se rozhodli řešit kompromisem, kdy jste stanovili pevný počet heren a zakázali vznik nových. Osvědčil se kompromis nebo uvažuje o zpřísnění opatření? Častým problém ve městech bývá také pití alkoholu na veřejných prostranstvích, jak byste situaci hodnotil v Karviné?
 
Dohody s hazardními firmami fungují, zmizely reklamy a poutače, máme to pod kontrolou. Zákaz požívání alkoholu na veřejnosti už máme v Karviné několik let a také to funguje skvěle. Zároveň je třeba jasně říct, že vyhlášky a nařízení nejsou všespasitelné a zakázat nemůžeme všechno, město příkazů a zákazů z Karviné dělat nechceme.
 
Kvůli dezolátnímu stavu Nádražní ulice v Karviné-Fryštátě jste se obrátil na generálního ředitele Ředitelství silnic a dálnic a na krajské ředitelství, v němž vedení této organizace důrazně žádáte, aby vozovku uvedlo do stavu, který neohrožuje bezpečnost silničního provozu. S jakou odezvou jste se setkal, a jak byste hodnotil celkovou dopravu v Karviné? 
 
ŘSD provizorně situaci vyřešila a na jaře cestu v úseku důkladně vyspraví. Ale naštvalo nás, že úsek zbrousili a věděli dopředu, že jej v zimě opravovat nebudou, protože neměli ukončené výběrové řízení na firmu. Zároveň samozřejmě nejsme jediní, kdo aspiruje na výtluk roku, ale tohle byl ze strany ŘSD šlendrián a doufám, že poslední. Ta silnice je mimochodem prakticky jedinou cestou ve směru na Bohumín a dále na dálnici na Ostravu a Polsko, takže si dovedete představit, co se tady dělo.
 
Magistrát kvůli možnému rozporu se zákoníkem práce přerušil zaměstnávání lidí na stravenky v rámci veřejné služby. Domníváte se, že se budete v dohledné době opět moci na tento systém navázat? A jak byste jej hodnotil vy osobně?
 
Ne - to nebylo kvůli zákoníku práce, pracovní právníci se k veřejné službě nemají co vyjadřovat, nikdy to nebyla a není práce podle těchto pravidel, a to by právníci měli vědět. Ta debata byla úplně scestná. Dnes je veřejná služba dobrovolná práce zadarmo, do verdiktu ÚS byla povinnou prací zadarmo. Nebyl a není to pracovněprávní vztah. Než ministerstvo práce a sociálních věcí veřejnou službu nově legislativně ošetří, chtěli jsme našim lidem aspoň symbolicky poděkovat stravenkou na svačinu. Mnohde veřejnou službu mají a lidé pracují zadarmo, po našem vzoru už stravenky dává i Nový Jičín a máme ohlasy, že by to chtěla zkusit i další města. My si práce těch lidí vážíme, protože je po městě vidět, a chtěli jsme je nějak více motivovat. Naše pauza byla asi dvoutýdenní, lidé opět pracují a další právní analýza nám dala za pravdu.
 
Pokud se pozastavíme u veřejných prací, jde o další ze záměrů vlády, které selhaly, respektive byly zrušeny ÚS. Jaký je na to Váš názor? 
 
Veřejná služba nebyla zrušena, byla zrušena jen povinnost ji vykonávat a to je podle mého názoru správně. My jsme už dříve kritizovali soubor sociálních opatření vlády: jiný a hodně zpožděný systém vyplácení všech dávek, přechod většiny agend na úřady práce, nikoli však přechod potřebných lidí, kteří u nás rozhodně měli co dělat, ale úřady práce si je nevzaly a pak jsme my museli vypomáhat. Povinnost pracovat ve veřejné službě, když jste v evidenci úřadu práce, to byl další nesmysl. Dnes je veřejná služba dobrovolná a to je dobře. Máme i tým lidí na veřejně prospěšných pracích – tam stát platí minimální mzdu za normálních 8 hodin práce denně. 
 
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Katka Synková

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…