Vědeckou radu ÚSTR opouští další členové. Zůstali poslední tři

15.04.2013 10:37

Odchod členů vědecké rady Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) nekončí. Zatímco ještě v pondělí ráno dostupné informace hovořily o odchodu deseti z patnácti členů vědecké rady, jen o pár hodin později informoval server iDnes.cz, že z původního obsazení zůstali pouze tři lidé.

Vědeckou radu ÚSTR opouští další členové. Zůstali poslední tři
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening proti novému složení Rady Ústavu pro studium totalitních režimů

Během posledních 24 hodin se k rezignaci rozhodli historik Igor Lukeš, Alena Šimánková z Národního archivu a Mark Kramer z Harvardovy univerzity v USA. Radní tímto způsobem dávají najevo nesouhlas s odvoláním ředitele Daniela Hermana.

Hermanova odchodu je škoda

"Daniel Herman je čestný člověk, který vykonal pro ÚSTR v krátké době veliký kus práce. Je škoda, že ho teď - místo poděkování, které by si zasloužil - vyhnali pomoci lží a v důsledku konspirace," uvedl profesor Bostonské univerzity Lukeš.

Dodal, že kritikové Hermana překazili slibně se rozvíjející projekt. Je mu líto, že se ho podařilo vystrnadit pomocí takových pseudoargumentů, jako že v ústavu "nejsou splňovány základní standardy vědecké práce". Podotkl, že pod Hermanovým vedením ústav vydal důležité monografie a jeho úspěchy v internacionalizaci ústavu z ÚSTR udělaly v očích zahraničních odborníků respektovanou instituci.

Krátce po odvolání ředitele ÚSTR Daniela Hermana podalo společnou rezignaci šest z patnácti členů vědecké rady. Kromě předsedy Michaela Krause a místopředsedy Daniela Vaňka odstoupili kardinál Miloslav Vlk, expředseda Akademie věd Rudolf Zahradník, politolog Stanislav Balík a spoluzakladatel Ústavu paměti národa v Bratislavě Ladislav Bukovszky, píše iDnes.cz.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjeva o pomoc s …