Světoznámý český ekonom: Titanic se potápí, my přerovnáváme lehátka

29.04.2013 12:44

Profesor ekonomie Milan Veselý se na blogu na Aktuálně.cz ostře rozepsal o současných ekonomických problémech. Podle něj se stále snažíme řešit nové problémy starými cestami a čím dál rychleji směřujeme do pekel. Naše dnešní snahy o „oživení“ ekonomiky podle něj připomíná přerovnávání lehátek na palubě Titanicu.

Světoznámý český ekonom: Titanic se potápí, my přerovnáváme lehátka
Foto: Oficiální stránky Milana Zeleného
Popisek: Profesor Milan Zelený

„Vytrvale opakujeme stejná opatření, fiskální i monetární, v blahé naději, že konečně dostaneme odlišný výsledek,“ píše ekonom. Dnes už máme úrokové míry coby nejoblíbenější nástroj ovlivňování ekonomiky na nule, ale růst je stále pod nulou, nezaměstnanost na rekordních číslech a zadlužení bez naděje na splacení. „A tudíž chystáme i další, větší a stále stejné keynesiánské a monetaristické intervence. Albert Einstein podobné chování charakterizoval jako definici šílenství,“ připomíná ekonom.

Mladší generace prý nevěřícně zírají, jak se lidé připravují na budoucnost vracením do minulosti a volí jen ty, které „znají“, protože se bojí neznámého. Vládne nám prý klasická „ineptokracie“, ve které vládnou ti, kteří jsou nejméně schopni vést a pracují na ně ti, kteří jsou nejméně schopni pracovat.

Českou republiku už některé mezinárodní instituce rovnou řadí do skupiny „chudých a nerostoucích“ ekonomik k Itálii, Španělsku, Kypru a Maltě. Vytvořili jsme zde prý bizardní ekonomický systém, ve kterém jsme uzavřeni místnímu podnikání a závislí na sousedních ekonomikách, hlavně německé. Do nich navíc nevyvážíme kompletní výrobky, ale především součástky.

„I když výrazně chudneme, iracionálně „optimistické“ zalhávání politiků a medií o dočasnosti a hloubce české krize, vede občany, místní samosprávy a podniky ke katastrofickému zadlužování a spekulativním investicím právě v době, kdy je růstový režim odsunut do nedohledna a finanční bublina je na prasknutí,“ varuje ekonom.

Trhy zdeformované neustálými intervencemi státu prý dávno ztratily schopnost signalizovat správnou cenu, skutečnou nabídku i poptávku, nebo skutečné zadlužení. „Stát do ekonomiky napumpoval, pomocí podpor, záchranných balíčků, šrotovných, a stimulačních injekcí, astronomické částky, které nenašly ekonomické uplatnění a jsou buďto blokovány v bankách a velkých podnicích, nebo si našly cestu do burzovních spekulací,“ píše ekonom. Stát, političtí ideologové i strany prý hluboce a fatálně selhali.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…