Nečas jednal v Polsku o kontrolách potravin a o prodeji L-159

13.05.2013 21:23

České a polské inspekční orgány začnou používat podobné postupy při kontrolách kvality potravin. Dnes se na tom ve Varšavě shodili český premiér Petr Nečas a jeho polský protějšek Donald Tusk. Nečas také nabídl Polsku české letouny L-159. Oba ministerští předsedové v rámci mezivládního jednání za účasti vybraných ministrů hovořili o propojování dopravní a energetické infrastruktury.

Nečas jednal v Polsku o kontrolách potravin a o prodeji L-159
Foto: Petr Kupka
Popisek: Premiér Petr Nečas

Vztahy mezi Prahou a Varšavou v posledních měsících zatížily spory o kvalitu a bezpečnost potravin, neboť česká Státní zemědělská a potravinářská inspekce označila některé polské výrobky za nevyhovující. Varšava tyto kroky označila za snahu vytlačit polské produkty z českého trhu.

Nyní se Nečas s Tuskem shodli, že v otázce kontroly potravin je třeba se zavést podobné a transparentní procedury hodnocení kvality, které takovýmto sporům budou předcházet a které zabrání dohadům a spekulacím. Již před týdnem v Praze se český ministr zemědělství Petr Bendl se svým polským kolegou Stanislawem Kalembou dohodli, že české a polské inspekční orgány budou spolupracovat na základě evropských legislativních předpisů.

O společném plynovodu Mozart

Česko dnes předložilo Polsku nabídku podzvukových bitevníků L-159 včetně příslušných výcvikových programů. Do polského tendru na výcvikové letouny nabídla Praha i stroje, které česká armáda vlastní. Prodej těchto letadel do zahraničí prozatím úspěšný není, v minulosti projevily zájem mimo jiné Indie, Egypt, Izrael, Slovensko či Maďarsko.

Kromě vojenské spolupráce zmínil Nečas před novináři také společný postup v energetické oblasti. Dodal, že Praha podporuje propojení plynovodů s Polskem a s Rakouskem. Česko a Polsko doposud spojuje jediný společný plynovod Stork, nový produktovod by pak v letech 2016-2017 měl značně rozšířit nynější přepravní kapacity. V průběhu roku 2015 by měl propojit českou a rakouskou plynárenskou soustavu plynovod Mozart.

Tusk v této souvislosti uvedl, že na varšavském zasedání zemí Visegrádské skupiny (V4) ve Varšavě očekává podpis dohody o harmonogramu k vytvoření společného trhu s plynem. Kromě Česka a Polska tvoří V4 Slovensko s Maďarskem.

Za českou stranu se dnešního mezivládního jednání zúčastnili rovněž ministr obrany Vlastimil Picek, ministr dopravy Zbyněk Stanjura, ministr zemědělství Petr Bendl a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Se svými polskými protějšky diskutovali mimo jiné o hospodářských vztazích, problematice dopravní a energetické infrastruktury a o spolupráci v rámci Evropské unie a Visegrádské skupiny.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

6:45 Pracoval pro CIA. Teď vyzval OSN: Zjistěte, kdo odpálil Nord Stream. A ukázal na USA

Nebude trvat dlouho a budou to dva roky, co došlo k sabotáži plynovodu Nord Stream, který zásoboval …