Rodí se prý méně dětí. A trápí to celou Evropu

16.05.2013 7:13

Ekonomická krize posledních let prudce poznamenala porodnost v Evropě. Podrobnou analýzu přinesl Eurostat a věnuje se jí Týden.cz. Ve většině zemí Evropy se snížil průměrný počet narozených dětí připadajících na jednu ženu. Největší propad porodnosti statistici zaznamenali u lidí se středním vzděláním.

Rodí se prý méně dětí. A trápí to celou Evropu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kojenec

Po začátku recese v roce 2008 začala úhrnná plodnost klesat po celé Evropě, konstatuje analýza. Podle Týdne.cz tak došlo ke zvratu předchozího vývoje, kdy se počet živě narozených dětí v Evropě zvyšoval. Jejich počet mezi roky 2008 až 2011 klesl z 5,6 na 5,4 milionu, tedy o 3,5 procenta. Počet zemí, které zaznamenaly v porovnání s předchozím rokem pokles, prý vzrostl z jedné na 26. Pokles úhrnné plodnosti žen postihl i Českou republiku. Zatímco v letech 2000 až 2008 rostla z 1,14 na 1,5 dítěte na ženu, poté následoval pokles.

Roli hraje ekonomická nejistota

Na pokles porodnosti měl samozřejmě vliv úbytek žen v plodném věku, říká Eurostat, ale podílel se na něm pouze z 62 procent. Týden.cz dále uvádí, že svou roli hrály i další faktory, jako například ekonomická nejistota mnoha lidí.

Při porovnání vývoje plodnosti žen s vývojem hrubého domácího produktu statistici zjistili, že negativním změnám HDP odpovídají i negativní změny v porodnosti, byť s určitým zpožděním. To bylo například v Bulharsku, Polsku a Rumunsku jeden rok a v České republice, Dánsku, Estonsku, Řecku, Nizozemsku, Finsku, Švédsku, na Islandu, v Norsku a Chorvatsku dva roky.

Přitom porodnost v Evropě klesala průměrně 19 měsíců za poklesem HDP. Podobně, jak píše Týden.cz, Eurostat prokázal ve většině zemí vliv horší ekonomické situace na porodnost v souvislosti se zhoršováním individuální spotřeby a nezaměstnaností.

Zajímavé je přitom zjištění, jaký vliv měla ekonomická krize na porodnost žen podle stupně jejich vzdělání. "Plodnost žen se středním stupněm vzdělání klesla asi o devět procent, zatímco pokles u žen s vysokým nebo nízkým vzděláním byl daleko nižší," konstatovali prý statistici.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

12:34 „Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

Blyatmobile, želva nebo bitevní stodola, tak se nazývají po domácku upravené ruské tanky, které vedo…