Akademici, za protivládní petici draze zaplatíte. Turecký prezident si vyšlápl na tamní kavárnu

20.01.2016 21:35

Akademici, kteří v minulých dnech podepsali petici kritizující tureckou vojenskou ofenzivu proti Kurdům, za svou "zradu" draze zaplatí, prohlásil dnes turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Petice, kterou podepsali i někteří akademici mimo Turecko, už má více než 1200 signatářů. Desítky vědců už byly v Turecku zatčeny a v případě odsouzení jim může hrozit až pět let vězení.

Akademici, za protivládní petici draze zaplatíte. Turecký prezident si vyšlápl na tamní kavárnu
Foto: Archiv
Popisek: Turecký prezident Recep Erdogan

Turecké kolegy, kteří čelí represím, podpořilo ve svém vlastním prohlášení 17 vědců z Česka a Slovenska.

"Takže vy si myslíte, že budete moci ohrozit jednotu tohoto národa a nadále vést pohodlný život díky mzdám, které dostáváte od státu, aniž byste za to zaplatili? Tato doba skončila," řekl Erdogan v projevu v Ankaře.

"V ústavním státě, jako je Turecko, takzvaní intelektuálové, kteří ohrožují jednotu národa, nemají právo páchat zločiny. Nemají imunitu," dodal Erdogan.

Akademici v petici mimo jiné žádají, aby vláda ukončila "úmyslné masakry a deportace Kurdů"

Petice kritizuje postup turecké vlády proti kurdské menšině na jihovýchodě země. Armáda loni zahájila rozsáhlou ofenzivu proti bojovníkům zakázané Strany kurdských pracujících (PKK) poté, co se v červenci zhroutilo dvouleté příměří mezi Ankarou a PKK a co byly přerušeny oboustranné mírové rozhovory. Intenzivní boje začaly potom, co se Ankara zapojila do konfliktu v Sýrii a v Iráku a kromě radikálního Islámského státu se rozhodla bojovat i proti Kurdům. Erdogan nedávno řekl, že v roce 2015 bylo zabito více než 3000 bojovníků PKK.

Akademici v petici mimo jiné žádají, aby vláda ukončila "úmyslné masakry a deportace Kurdů a dalších lidí v regionu", a označují vládní operaci za zločin. "Bylo porušeno právo na život, svobodu a na bezpečí a byl přestoupen i zákaz mučení a špatného zacházení daný ústavou a mezinárodními konvencemi," stojí v textu. Jeho autoři rovněž naléhají, aby se zástupci vlády vrátili k jednacímu stolu a řešili problémy s Kurdy mírovou cestou. K petici se připojila i řada univerzitních pedagogů ze zahraničí, mimo jiné americký lingvista Noam Chomsky a slovinský filozof Slavoj Žižek.

Podle Erdogana se těmito slovy signatáři postavili za teroristy z PKK.

"My, akademici pracující v ČR a na Slovensku, vyjadřujeme podporu tureckým kolegům a naši solidaritu s dotčenými komunitami," uvedli čeští a slovenští vědci v dopise, který má ČTK k dispozici. Vyzvali tureckou vládu, aby nepronásledovala ty, kteří se postavili za mír, a ukončila násilí a represe v jihovýchodním Turecku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …