Ani po Biľakově smrti. Paměti tajemníka ÚV KSČ nevyjdou, výtisky se musí zničit

07.07.2015 19:46

Čeští čtenáři zřejmě přijdou o možnost přečíst si kontroverzní knihu s názvem Až po mé smrti, obsahující paměti význačného komunistického funkcionáře a politika Vasila Biľaka. Tedy pokud si ji dosud nestihli koupit. Její vydavatel ji totiž musí stáhnout z prodeje a výtisky zničit. Rozhodl o tom soud, který tak vyhověl Biľakovým potomkům. Ti tvrdili, že vydavatel nemá na vydání pamětí jejich otce práva. Informoval o tom server Idnes.cz.

Ani po Biľakově smrti. Paměti tajemníka ÚV KSČ nevyjdou, výtisky se musí zničit
Foto: komsomol.cz
Popisek: Vasil Biľak na letáku komsomolu

„V mých úvahách dominuje to, že nejde o občanskoprávní spor, ale o to, aby se veřejnost nedozvěděla pravdu o Biľakově roli v srpnových událostech roku 1968,“ reagoval na snahu Biľakových dědiců vydavatel Svatopluk Štefl. Kniha podle něj obsahuje informace natolik závažné, že veřejnost má právo je znát.

Poněkud jiný názor na celou věc ale mají Biľakovi potomci Dmitrij Biľak a Naděžda Ševcová. Po vydání knihy s názvem Až po mé smrti, která obsahuje paměti jejich otce, vydavatele nařkli, že k dílu nemá autorská práva. Soudně dosáhli stažení knih z prodeje a zničení již vydaných výtisků. Toto rozhodnutí potvrdil v úterý Vrchní soud v Praze.

Soudkyně Dagmar Javůrková vysvětlila, že ani neměla jinou možnost. Vydavatel totiž v minulosti nevyužil termín, do kdy se k nařčení z porušení autorských práv mohl vyjádřit.

Vasil Biľak zemřel v únoru 2014 ve věku 96 let. Štefl záhy vydal jeho paměti včetně pozdějších dodatků a s komentářem historika Vladimíra Čermáka. Po několika měsících ho ale Biľakův syn Dmitrij, se kterým podle svých slov Štefl také jednal a který o chystaném vydání předem věděl, osočil z porušení autorských práv.

„Nechápu, jak je vůbec možné, aby byla z formálních důvodů veřejnosti upřena kniha, která informuje o historii týkající se deseti milionů lidí,“ poznamenal vydavatel.

Podle serveru se knihy Až po mé smrti ještě před zákazem prodalo několik tisíc kusů.

Celý text je ZDE


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…