Antilopy a zebry s mou kauzou nesouvisí, namítal před soudem Rath

17.12.2013 13:05

Exposlanec David Rath (dříve ČSSD) obžalovaný z korupce dnes kritizoval u soudu žalobce Petra Jiráta za to, že ve spisu v jeho kauze jsou záznamy policejních odposlechů, které prý nesouvisí s projednávaným případem. Námitka se týkala hovoru o dovolené jedné z obžalovaných, podnikatelky Ivany Salačové, která byla v Africe a popisovala bohatství tamější fauny. Jirát uvedl, že to není nic zásadního, protože navazoval dialog o podezřelých stavebních zakázkách.

Antilopy a zebry s mou kauzou nesouvisí, namítal před soudem Rath
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

Před Krajským soudem v Praze pokračovalo přehrávání odposlechů z ředitelské kanceláře další obžalované, exšéfky kladenské nemocnice Kateřiny Pancové. Salačová jí na záznamu popisuje, jak si užila dovolenou v Africe, viděla nejvyšší horský masiv kontinentu Kilimandžáro a fotila různá zvířata. Zmiňovala zejména antilopy, zebry, slony, žirafy a šakaly. "To byla stáda, ne jen pár zeber," uvedla mimo jiné.

Rozhovor o slonech

Rath zařazení nahrávky do spisu kritizoval. "Zebry nesouvisí s trestním řízením," řekl například. Narážel tím hlavně na to, že státní zastupitelství podle něj nechce poskytnout celé odposlechy právě kvůli argumentu, že ne všechny souvisí s obviněním. "Tady jsme slyšeli téměř desetiminutový rozhovor o slonech, antilopách a žirafách. Nezaznamenal jsem ani vzdálený vztah k projednávané věci," dodal Rath.

Žalobce Jirát ČTK po jednání řekl, že Rathova námitka prý není nijak zásadní. V odposleších je podle něj řada míst, které policie nepřepsala a pouze naznačila stručně jejich obsah, pokud se netýkal kauzy. Jejich případné přehrání prý není zásadní. Důležité podle něj je, že v dnešním záznamu prý následoval po hovoru o Africe dialog na téma opravy zámku Buštěhrad a gymnázia v Hostivici.

Stavební zakázky podle obžaloby provázela korupce, podobně jako v případě dalších tendrů ve zdravotnictví. Státní zastupitelství v kauze viní 11 lidí z upravování obchodních soutěží. Bývalému hejtmanovi Rathovi hrozí nejvyšší trest - až 12 let vězení.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

8:20 Fiala to musí říct první... Úniky z tajných služeb vybraným novinářkám? „Kauza“ Bystroň. Generál varuje

Není dobré, pokud tajné služby používají média k „únikům“ ze svých dokumentů, varuje generál a bezpe…