Babiš prý čelí trestnímu oznámení kvůli nákupu dluhopisů

04.01.2017 16:08

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) čelí trestnímu oznámení kvůli tomu, že před více než čtyřmi lety odkoupil dluhopisy své společnosti Agrofert. Autor oznámení, které je podepsané německy znějícím jménem, v jeho postupu spatřuje krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku, píše Echo24. Nákup dluhopisů, díky kterým si Babiš podle serveru přijde ročně na zhruba 90 milionů korun, prošetří policie. Babiš ČTK napsal, že se vše odehrálo v souladu se zákonem a trestní oznámení považuje za účelový politický útok.

Babiš prý čelí trestnímu oznámení kvůli nákupu dluhopisů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO podle serveru Echo24 svým postupem využil mezeru v zákoně, protože dluhopisy v hodnotě jedné koruny vydané v roce 2012 nepodléhaly dani. Základ daně se zaokrouhloval na celé koruny dolů, vlivem zaokrouhlení tak byla u fyzických osob efektivní daň nulová. Agrofert takových dluhopisů v závěru roku 2012 vydal tři miliardy, Babiš jich dnes vlastní polovinu a ročně mu vynášejí zhruba 90 milionů, píše Echo24.

„Není legální přimět svou vlastní společnost k tomu, aby vydala dluhopisy, ze kterých nemá žádný užitek, jen proto, aby se majitel společnosti obohatil tím, že tyto dluhopisy nakoupí a nemusí danit příjem z těchto dluhopisů,“ stojí podle serveru v trestním oznámení, které dostali policisté v pondělí. Podle zákona se jím nyní budou zabývat.

Babiš ČTK sdělil, že trestní oznámení považuje pouze za účelový politický útok. „Naprosto to odmítám. Vše proběhlo v souladu se zákonem. Šlo o standardní zajištění zdrojů financování investic,“ napsal ČTK v textové zprávě.

Také Agrofert podle Echo24 trvá na tom, že postupoval v souladu se zákonem. „Hlavním důvodem vydání emise dluhopisů bylo zajištění zdrojů financovaní, a to v souladu s plánovanými masivními investicemi skupiny Agrofert pro případ, že by nedošlo k zajištění dlouhodobých bankovních zdrojů,“ řekl webu mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Jde podle něj o běžný postup v souladu se zákonem, který používá celá řada českých firem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dát důchodcům to, co dáváme na Ukrajinu, tak jezdí na Mallorcu!“ Pravda bolševika ze Slavonic

15:30 „Dát důchodcům to, co dáváme na Ukrajinu, tak jezdí na Mallorcu!“ Pravda bolševika ze Slavonic

„Na Ukrajině jsem byl dvakrát a žádná demokracie tam nikdy nebyla. Vypadalo to tam, já byl v Ivanofr…