Babiš v televizi vzpomínal, jak žil mezi muslimy. Pak prozradil, jak dělá zahraniční politiku: Vždycky si vezmu mobil...

12.01.2015 20:45

O tom, kam by se měla ubírat zahraniční politika České republiky, o vlivech teroristických činů ve Francii na naše bezpečnostní složky, ale také o vlekoucím se procesu s lustračním osvědčením hovořil dnes v pořadu Interview na ČT24 ministr financí Andrej Babiš.

Babiš v televizi vzpomínal, jak žil mezi muslimy. Pak prozradil, jak dělá zahraniční politiku: Vždycky si vezmu mobil...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr financí Andrej Babiš

Ministr financí Andrej Babiš byl zahrnut z počátku pořadu otázkami, které se týkaly jeho pocitů vzhledem k nedávným teroristickým útokům: “Strach nemám, ale je to velmi nepříjemné při představě, že se to opravdu může stát kdekoliv,” řekl Babiš a dále rozvinul debatu: “Problém je v radikálním islámu a také v přistěhovalecké politice velkých států, ty ji moc neřešily - a tento problém je znovu třeba otevřít na rovině komunikace mezi bohatými arabskými státy, USA a Evropou," uvedl ministr.

Babiše se podle jeho slov teroristické útoky ve Francii velmi dotkly: “Samozřejmě se mě to dotklo, byl jsem i na shromáždění v Praze před francouzskou ambasádou a dlouze jsem hovořil s francouzským velvyslancem,” prozradil. Hlavní úkol teď podle něj leží na francouzském prezidentu, který musí veřejnost uklidnit.

Babiš žil mezi muslimy pět let v Maroku. Nikdy prý neměl pocit, že je vnímán jako nepřítel: “Žil jsem tam jako host, respektoval jejich zákony a tradice, i když mnohdy byly pro mne zvláštní, jako když děti s námi nemohly večeřet u jednoho stolu,” popisoval svoji zkušenost z večeře s přáteli v muslimském světě Babiš.

Za největší problém Francie považuje Babiš nezaměstanost a fakt, že příliš sociálně laděná situace nepodněcuje Francouze k tomu tyto ekonomické problémy řešit.

Podle Babiše se pak Česká republika nemusí obávat nějakého podobného neštěstí, které se stalo ve Francii. "Už jen z toho důvodu, že ve Francii je v současné době  6 milionů muslimů, v Německu 5 milionů muslimů a je tam jiná historie než u nás. U nás máme asi 15 tisíc muslimů a nevnímám to v Čechách jako problém," ujistil. Každý stát si musí řešit svoji zahraniční politiku, podle Babiše je nesmysl přistupovat k nějakým kvótám Evropské unie. 

Podle ministra naše republika jednotný názor na zahraniční politiku má: “Já jen necítím potřebu se pokaždé vyjadřovat  ke každé zahraniční události. Jako Česká republika máme jasný a jednotný názor,” tvrdí. A doplnil, že Česká republika musí podle jeho názoru dělat aktivní politiku směrem do Evropské unie. “My tam posíláme odložené politiky jako poslance. I zahraniční politika je však o osobních vztazích, já mám na ty lidi mobily, takže když je potřeba, tak jim zavolám,” řekl doslova Babiš.

Řeč přišla I na vyzbrojenost a připravenost našich bezpečnostních složek. K tomu Babiš uvedl, že vítá všechny úkony, které usnadní práci českých bezpečnostních složek a předem s nimi souhlasí. “BIS pořebuje volnější ruce a já jsem pro. Způsob organizovaného zločinu se mění a my musíme být na to připraveni. Měli bychom kontaktovat bezpečnostní složky ve Francii, vzít si z jejich práce příklad a začít budovat protiteroristické skupiny, “ uvedl ministr.

V závěru pořadu ještě Babiš obhajoval své lustrační osvědčení. Nakonec řekl, že ani neví, kdo u soudu vypovídal, že se o vše starají jeho právníci. “Vím, že jsem nic nepodepsal, takže mám svědomí čisté,” řekl ministr. V úplném závěru ještě komentoval kauzu prezidentova kancléře Mynáře, když řekl: “Poškozuje to pověst prezidenta a ten by to měl co nejdříve vyřešit.”

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…