Babišovi dávám po volbách maximálně dva roky. Klause do amnestie nutili... Mirek Topolánek promluvil

19. 8. 2017 18:46

Expremiér Mirek Topolánek poskytl rozhovor serveru Info.cz. Své řekl především k šéfovi hnutí ANO Andreji Babišovi či ke stavu české levice.

Babišovi dávám po volbách maximálně dva roky. Klause do amnestie nutili... Mirek Topolánek promluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Expremiér Mirek Topolánek

Všechny systémové strany dohromady nemají podle Topolánka velkou šanci vyhrát a sestavit tak demokratickou vládu. Zatím však, jak míní, vyhrává populistická antiestablishmentová opozice vedená hnutím ANO. „Volby budou o jedné silné větě a posledních čtrnácti dnech,“ uvedl Topolánek s tím, že Babišovi po volbách dává rok, maximálně dva. 

Topolánek se také vyjádřil k současnému demokratickému vývoji země. Podle něj vše, co dnes negativně tento vývoj ovlivňuje, bylo buď zřetelné nebo latentní již před deseti, patnácti lety. „Buď jsme si to neuvědomovali, nebo jsme to nechápali. Bylo v tom určitě i podcenění vlivů a trendů ve světě, které jsme nepochybně ve svém ‚budovatelském úsilí‘ přehlédli nebo bagatelizovali,‘ zmínil Topolánek.

  • Původní text ZDE

Následně se vyjádřil k roli hnutí ANO. „ANO volby vyhrát může. Babiš byl přece celou dobu v opozici vůči vlastní koalici i vůči tzv. parlamentní opozici, distancoval se od problémů vládnutí, slízával smetánku úspěchů a z neúspěchu vinil ‚ty politiky‘ a ‚ty strany‘... A ‚Koblihy‘ mu to baštily a přes evidentní fakta dodnes baští,“ řekl velmi kriticky Topolánek.

Velmi kriticky se pak vyjádřil i k současné české levici. „Neupírám levici právo na existenci. Hodnotím pouze její faktický přínos pro řešení systémových polistopadových problémů. Zablokování a nedokončení systémových změn sociální demokracií představuje dodnes jeden z největších bloků dalšího rozvoje země. Zadlužování země v období masivního hospodářského růstu v letech 2002–2006 a nastartování spirály nárůstu mandatorních výdajů je rovněž neodpustitelné,“ sdělil.

Servítky si nebral ani v souvislosti s prezidentem Milošem Zemanem, kdy například Václav Klaus si nikdy nedovolil takovou diskreditaci úřadu jako současná hlava státu. „V zahraničí jsem se za prezidenta Klause nemusel významně stydět a naše ‚malé domácí války‘ jsem mu dávno odpustil. Nicméně, na dnešním stavu má svůj podíl. Navíc to ví. Minimálně v hodině mezi vlkem a psem. Stejně jako já vím o mém podílu a mých pochybnostech. Nepochybuje jen blbec nebo gauner,“ zmínil Topolánek. A vyjádřil se i ke Klausem vyhlášené amnestii. Podle jeho slov Klause nutili k amnestii už na začátku jeho druhého mandátu. 

„První a druhá skupina amnestovaných je mimo jakoukoli pochybnost. Třetí skupina je kontroverzní tím, jak se postupně personifikovala a naplňovala konkrétními osobami a kauzami. Pokud bych do toho mohl hovořit, před třetí skupinou bych jej varoval,“ dodal Topolánek.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

"Ruský špion", který kul pikle s europoslancem Štětinou a prezidentem Zemanem. Nyní promluvil pro PL

4:42 "Ruský špion", který kul pikle s europoslancem Štětinou a prezidentem Zemanem. Nyní promluvil pro PL

PŘÍBĚH Cizí špion, donašeč Kremlu. Tím se pro většinu českých médií stal známý ruský novinář Vladimi…