Bohumil Pečinka: Válka mezi Zemanem a Sobotkou. Zvítězí v ní...

22. 2. 2016 9:10

Komentátor Bohumil Pečinka se na serveru Reflex.cz zamýšlí nad tím, kdo půjde z kola ven z podivného trojúhelníku prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Bohumil Pečinka: Válka mezi Zemanem a Sobotkou. Zvítězí v ní...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka

„Pravidelnou dávku politických emocí tentokrát médiím poskytl ve svém videorozhovoru na iDNES mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Tlumočník prezidenta Miloše Zemana řekl, že sociální demokracie opustila klasická levicová témata a chopit by se jich mělo širokospektrální hnutí ANO. Proti tomu se pochopitelně ohradila většina politiků ČSSD, včetně hejtmanů, které v říjnu čeká obhajoba jejich pozic. Proč to Zeman udělal?“ ptá se úvodem Pečinka.

Následně si i odpovídá. Zeman tak podle něj nejspíš udělal proto, že reagoval na veřejné výtky okolí premiéra, že v otázce imigrace přestává být levicovým politikem.

„Nepochybně budou následovat další veřejné i neveřejné přestřelky. Staneme se svědky dalšího kusu z dlouhé tradice socialistického hnutí, pro níž jsou typické spory o to, kdo je a kdo není ta pravá levice. Ve většině případů je to jenom hra, jak dát co nejúčinnější nálepku svému protivníkovi (pravá nebo levá úchylka, renegátství, oportunismus, trockismus) a tím ho znemožnit a později mocensky odstavit,“ sdělil komentátor.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

„Z nedávno uniklých mailů poradců Bohuslava Sobotky víme, že už přes půl roku premiéra tlačili do útoku proti Zemanovi s cílem vypálit mu na čelo stigma fašisty. Následně pak vytvořit něco jako ‚jednotnou frontu boje proti fašismu‘, kde by kromě levicových aktivistů byla zastoupena i různá nevládní hnutí a také ‚slušná pravice‘ reprezentovaná TOP 09. Tím se měla překreslit česká politická mapa napříč levopravým spektrem. Pokusy jít tímto směrem se moc nechytily, protože dosud neměly podporu veřejnosti,“ popisuje Pečinka. Zeman podle něj na tyto tlaky vlivného křídla kolem premiéra reagoval příklonem právě k Andreji Babišovi (ANO). Pečinka dokonce spekuluje o dohodě: Babiš příští premiér, Zeman prezident. 

„Dnes už není podstatné, jestli střet Zeman–Sobotka způsobil premiérův protizemanovský projev 17. listopadu nebo prezidentovo vystoupení téhož dne na pódiu s protiimigračními populisty. Zákopy jsou vykopány a nakonec to oslabí oba, takže na tom vydělá hlavně Babiš,“ popisuje. 

Všímá si také sporu mezi Babišem a Sobotkou. „Další kolo soudního sporu okolo privatizace OKD, které právě probíhá, příliš Sobotkovi nepřidává. O důvod víc, že vzniká podezření, že premiér má ze strany státního zástupce a soudce privilegované postavení, protože nebyl svědčit před soudem. Navzdory tomu, že dva ze tří obviněných řekli, že nese hlavní odpovědnost za privatizovanou částku, o níž ministerstvo financí říká, že stát připravila o šest miliard korun. Když si k tomu připočteme dnešní článek v MF Dnes na téma, že z privatizace OKD si ukouslo také Sobotkovo okolí, pak z toho vyplývá jedno: hlavní mocenský trojúhelník v zemi (prezident, premiér, ministr financí) vede tu skrytou, tu otevřenou válku. Tipuji, že na tom nakonec vydělá ten třetí,“ uzavřel Pečinka.

Původní text ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

17:51 Daniel Kroupa burcoval na Václaváku: Pokud nezvolíme vhodného kandidáta na Hrad, prohráli jsme! Prosím, rozjeďte se ke svým známým...

Mezi prvními řečníky na Koncertu pro budoucnost na pražském Václavském náměstí byl u příležitosti vý…