Britský novinář, který prý popíjel se Zemanem whisky, o něm promluvil v rádiu. Také o ruských špionech a jejich hlavním městě

17.03.2016 17:45

Hostem dnešního vydání pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl novinář týdeníku The Economist Edward Lucas. S moderátorem Petrem Dudkem spolu hovořili o Rusku, špionáži, budoucnosti Evropy a jejím možném konci i o britském referendu.

Britský novinář, který prý popíjel se Zemanem whisky, o něm promluvil v rádiu. Také o ruských špionech a jejich hlavním městě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Ruska

Podle Lucase se Rusko zajímá především o země velké a sousední. Podotkl však, že Rusko nevnímá schengenský prostor jako různé země, spíše jako jeden zpravodajský zájem. „Ruská hrozba je trvalá.“

Sověti podle Lucase dříve předstírali, že jsou jiné národnosti, aby získávali informace od svých zdrojů. Pro Rusy je však mnohem snazší operovat na Západě, jelikož mohou z Ruska volně vyjíždět do Evropy.

Bojovat proti ruské špionáži lze skrze stíhání ruských špionů. Je nutné je hlavně nenechat uniknout. „Dokud nemáte odstrašující příklad, budou lidé s ruskými agenty spolupracovat, protože je to lukrativní.“

„Myslím, že nejoblíbenější zemí pro ně je Rakousko,“ řekl Lucas s tím, že Rakousko se nikdy o špionáž nezajímalo, tudíž je Vídeň hlavním městem ruských špionů.

„Já jsem prezidentem Zemanem a jeho postojem k Rusku velice zklamán a nejen tím, takže si nemyslím, že je v pozici, aby lidem říkal, ať mu důvěřují,“ řekl Lucas a dodal, že problém jsou především jeho postoje ke Krymu, Ukrajině a migrační krizi.

Od prezidenta očekával více, jelikož si jej pamatoval ještě z prognostického ústavu z 80. let. „Byl u mě i na návštěvě, popíjeli jsme spolu whisky. Doufal jsem, že ho čeká velká politická kariéra,“ řekl a dodal, že ho prezident velmi zklamal.

„Nemyslím, že by Donald Trump věřil v cokoliv jiného, než je Donald Trump,“ řekl Lucas na otázku, zda by Trump vytvořil dobrý vztah s Vladimirem Putinem. Dokázal však zatím jen rozebrat politický systém a lidé jej mají rádi proto, že se vymezuje vůči stejným věcem jako veřejnost. „Jaký by byl jako prezident? Doufám, že se to nikdy nedozvíme.“

„Evropa jako vzor a model lidskosti padá,“ řekl Lucas a dodal, že má velký strach o liberální svět. „Anne Applebaumová má úplnou pravdu, co se týče voleb,“ podotkl o jejích obavách ohledně toho, že jsme jen několik parlamentních voleb od toho, abychom se zcela vzdali našich hodnot.

Podle Lucase je referendum o vystoupení Británie z Evropské unie zcela nevhodným řešením. Otázka vystoupení či setrvání v EU by neměla být řešena skrze referendum, ale přímo v parlamentu.

V boji proti ruské propagandě skrze proruská média má Lucas jednu zásadní radu. „Nemusíme je číst.“ Zároveň podotkl, že práce v takových médiích není začátek novinářské kariéry, ale její předčasný konec.  

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…