Bývalí rebelové z ODS chtějí po státu miliony. Celkem zhruba dvanáct

21.01.2014 18:14

Někdejší rebelové z ODS žádají po Ministerstvu spravedlnosti odškodnění zhruba čtyři miliony korun každý. Stíhání v kauze Nagyová je prý velmi zasáhlo a mimo jiné jim také znemožnilo dále působit v politice. Podle bývalého předsedy poslaneckého klubu ODS Petra Tluchoře policie exposlancům dosud nevrátila ani nezákonně zabavené rodinné fotografie.

Bývalí rebelové z ODS chtějí po státu miliony. Celkem zhruba dvanáct
Foto: Hans Štembera
Popisek: Rebelové ODS v čele s poslancem Tluchořem

Trojice exposlanců ODS Petr Tluchoř, Marek Šnajdr a Ivan Fuksa žádají po státu miliony korun za to, že neoprávněně seděli ve vazbě. Podle informací deníku Právo každý požaduje přibližně čtyři miliony korun. Žádost o odškodnění si politici podali přesně půl roku poté, co nejvyšší soud rozhodl, že nemají být stíhání v kauze „Nagyová“, protože vzdání se funkce je politický krok, na který se vztahuje poslanecká imunita, takže je nelze stíhat v údajné korupční kauze.

Morální újma, kterou měli bývalí politici utrpět, vyčíslili na tři miliony korun. Zbytek sumy se týká především nákladů na právní služby a ušlý zisk. „Půl roku jsme čekali, že nějaká autorita veřejně uzná pochybení a někdo se omluví. Stát nám ale místo toho dokonce dodnes ani nevrátil nezákonně zabavené rodinné fotografie,“ uvedl Tluchoř.

Fuksa k tomu dodal, že se chtěli po „pádu Petra Nečase“ vrátit do politiky, aby dál hájili principy, na kterých stáli v době, kdy se jednalo o daňových změnách. Kvůli počínání vyšetřovatelů, kteří exposlance spojovali s lobbisty Romanem Janouškem či Ivo Rittigem, to není téměř možné.

Žádost o odškodnění podali exposlanci na Ministerstvo spravedlnosti. Teprve pokud jim nebude vyhověno zde, mohou se obrátit na soud.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

4:44 „Němci – naši nejbližší přátelé.“ Festival v Plzni vzbudil vášně

Necelý týden před oslavami osvobození se v Plzni uskutečnily česko-německé, respektive bavorské dny …