ČEZ prověří možný vstup bulharského státu do prodeje svých aktiv

09.03.2018 16:22

Energetická skupina ČEZ prověří možnost vstupu bulharského státu do prodeje svých bulharských aktiv společnosti Inercom. Po skončení několikadenních jednání ČEZ a Inercomu v Praze to dnes ČTK sdělila mluvčí ČEZ Alice Horáková. Požadavek podle ní přišel od bulharské firmy. Pomoci mají analýzy zpracované oběma stranami.

ČEZ prověří možný vstup bulharského státu do prodeje svých aktiv
Foto: ČEZ
Popisek: Logo ČEZ

„Přestože v průběhu prodejního procesu, který běžel celý loňský rok, bulharská vláda o koupi prodávaných aktiv neprojevila oficiálně zájem, vyjde ČEZ svému obchodnímu partnerovi vstříc a tuto možnost prověří,“ uvedla mluvčí.

Smlouvu o prodeji svých bulharských aktiv podepsal ČEZ 23. února. V Bulharsku vyvolala pochybnosti, zda tak malý podnik, jako je Inercom, je schopen financovat a řídit strategicky důležité energetické provozy. Nedůvěru také vyvolaly nejasnosti, z jakých zdrojů firma získala peníze potřebné k tak velkému nákupu.

Aféra ohrozila bulharskou vládu a přiměla premiéra Bojka Borisova, aby se minulý týden setkal s majitelkou Inercomu Ginkou Varbakovovou. Hovořil s ní o postoupení státu kontrolního balíku akcií v provozech, jichž se ČEZ v Bulharsku zbavuje.

„Vzhledem k některým omezením, vyplývajícím zejména z uzavřené smlouvy o prodeji bulharských aktiv, se společnosti ČEZ a Inercom dohodly, že obě strany zpracují komplexní analýzy všech variant a dopadů případného vstupu bulharského státu do transakce. V následujících týdnech pak budou jednání pokračovat,“ sdělila dnes Horáková.

ČEZ si do smlouvy s Inercomem mimo jiné prosadil, že pět let po podpisu smlouvy nesmí nový vlastník bulharská aktiva bez souhlasu ČEZ prodat. Podle zdrojů ČTK se tím ČEZ chrání v arbitráži, kterou proti Bulharsku vede. Jednání o plnění podmínek smlouvy se konalo v Praze od úterý do dneška. „Hlavním tématem byla příprava podkladů pro schválení transakce bulharským antimonopolním úřadem,“ dodala Horáková.

Bulharský zpravodajský portál Kapital tento týden uvedl, že případný vstup bulharského státu do odkupu aktiv ČEZ v Bulharsku je značně problematický a není jisté, zda se vláda skutečně touto cestou vydá. Mimo jiné mají být různé verze toho, jaký díl bulharská vláda chce. Premiér Borisov a dva ministři podle webu při setkání s Varbakovovou chtěli převzít celou firmu, ale podle zdrojů Kapitalu nadnesli i variantu získání podílu 34 procent. „Oficiální verze v každém případě nyní je, že se žádá nejméně podíl 50 procent plus jedna akcie,“ uvedl portál.

Kapital dále poukazuje na to, že varianta vstupu státu do této transakce s sebou nese značné problémy. Zmiňuje mimo jiné nutnost nezbytného stanoviska Bruselu k tomu, zda by nešlo o nedovolenou podporu poskytovanou státem.

Už v únoru Kapital napsal, že celková cena obchodu je zhruba 320 milionů eur (8,1 miliardy Kč). Inercom, jehož jmění činí zhruba 100 milionů leva (1,3 miliardy Kč), má převzít aktivity s ročními tržbami kolem 1,8 miliardy leva (přes 23 miliard Kč), uvedla posléze agentura Reuters. ČEZ chce z Bulharska odejít kvůli dlouhotrvajícím sporům s místními úřady.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

11:30 Všude jako v Bruselu. Bodání, vraždy, popravy. „Popírají to. Nebo hůř, tvrdí, že je to dobře.“

„Původní bílé křesťanské evropské obyvatelstvo je nahrazováno migranty stále se zrychlujícím tempem,…