Česká ekonomika versus sousedé

24.09.2012 10:09

Řada evropských zemí prochází v současnosti složitou ekonomickou situací. Jak je na tom nyní česká ekonomika, která je velmi úzce napojena na ostatní evropské země? V tomto článku porovnáme současné hospodářské výsledy naší země se skupinkou zemí tzv. Visegrádské čtyřky.

Česká ekonomika versus sousedé
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Hlasování o důvěře vládě 27. 4. 2012. Pro vládu se vyslovilo 105 poslanců

Visegrádskou čtyřku tvoří země, které si od počátku 90. let minulého století prošly podobným vývojem. Česká republika, Slovensko, Polsko i Maďarsko si prošly transformačním procesem, následným obdobím stabilizace a v roce 2004 vstoupily tyto země do Evropské unie. O pět let později se Slovensko stalo součástí eurozóny. Zbývající tři uvedené země zatím nemají stanoveno datum plánovaného přijetí jednotné měny euro za své národní platidlo. Nyní se zaměříme na porovnání hlavních ekonomických ukazatelů těchto čtyř zemí.

Slovensko tahounem?

Z hlediska růstu HDP je na tom nejlépe ekonomika Slovenska a Polska. Poměrně velmi vysoké tempo růstu průmyslové produkce (viz níže uvedená tabulka) je tahounem současného hospodářského růstu Slovenska. Na druhé straně však Slovensko trpí vysokou, ze skupiny zemí Visegrádské čtyřky (V4) dokonce nejvyšší, nezaměstnaností. Vysoká nezaměstnanost může být důležitým faktorem snižující potenciál rychlejšího ekonomického růstu našich východních sousedů. Jen nepatrně nižší míru nezaměstnanosti vykazuje i Polsko. Pro Polsko však příliš pozitivně nevyznívá saldo obchodní bilance, neboť jako jediná země V4 jej má negativní.

Česká republika, obdobně jako Maďarsko, vykazuje záporného tempa ekonomického růstu. V porovnání s ostatními zeměmi se můžeme však „pochlubit“ nižší nezaměstnaností, která je dokonce nižší než průměrná nezaměstnanost v eurozóně. Pozitivně pro českou ekonomiku vyznívá taktéž kladné saldo obchodní bilance. Potvrzuje se tak, že zahraniční obchod je pro naši zemi klíčovým zdrojem ekonomického růstu.

Země HDP Spotřební ceny
08/2012
Nezaměstnanost
(v %)
  2Q
2012
2012*  
ČR -1,7 -1,0 3,3 8,3
Slovensko 2,8 2,0 3,6 13,3
Polsko 2,4 2,6 4,0 12,3
Maďarsko -1,3 -0,8 6,0 10,5
Eurozóna -0,5 -0,5 2,6 11,3

Země Průmyslová produkce
(v %)
Obchodní bilance
(mld. USD**)
ČR 4,3 14,4
Slovensko 18,4 4,8
Polsko 5,2 -17,0
Maďarsko -2,1 9,1
Eurozóna -2,3 51,7

Pozn.: údaje představují meziroční změny.

*Odhad The Economist.

** Údaj za období 07/2011-07/2012

Zdroj: The Economist

Komu věří investoři?

Z hlediska deficitu rozpočtu pozorujeme pro země V4 relativně podobných výsledků. Rozdíly však nastávají v úrokových sazbách, za které jednotlivé země upisují svůj dluh. Zde platí jednoduchá logika, podle které platí, že čím vyšší jsou úroky z vládních dluhopisů, tím více je země rizikovější v očích investorů. Z tohoto úhlu pohledu mají investoři nejvyšší důvěru právě v českou ekonomiku, která za svůj dluh platí méně než poloviční úroky než např. Maďarsko.

Země Deficit rozpočtu (% HPD) Úrokové sazby (v %)*
ČR -3,3 2,56
Slovensko -2,2 5,31
Polsko -4,0 4,92
Maďarsko -2,8 7,27
Eurozóna -3,5 1,62 (GE)

Pozn.: údaje představují meziroční změny. *Odhad The Economist. ** Údaj za období 07/2011-07/2012

Zdroj: The Economist

Přestože česká ekonomika dosahuje v rámci porovnávané skupiny nejnižšího tempa ekonomického růstu, celkové porovnání se zeměmi V4 pro nás vyznívá poměrně pozitivně. Důkazem je důvěra investorů, jež se promítá do nízkých sazeb na vládní dluhopisy. Důvěra investorů je důležitým aspektem pro zrychlení tempa růstu ekonomiky do budoucna a zároveň pozitivní očekávání se mohou promítnout i do nárůstu spotřebitelské poptávky a obnovit prorůstový trend naší ekonomiky.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

12:34 „Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

Blyatmobile, želva nebo bitevní stodola, tak se nazývají po domácku upravené ruské tanky, které vedo…