Česka se přistěhovalecké kvóty týkat neměly, zlobí se Klaus

04.06.2012 19:29

Švýcarské přistěhovalecké kvóty by neměly postihovat celou skupinu nových členských zemí Evropské unie. Česká republika se na problémech, které Švýcarsko kvótami řeší, nijak podstatně nepodílí a doplácí na skupinový přístup v této věci. Po jednání se švýcarskou prezidentkou Evelinou Widmerovou-Schlumpfovou to řekl prezident Václav Klaus.

Česka se přistěhovalecké kvóty týkat neměly, zlobí se Klaus
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Václav Klaus

Švýcarská prezidentka je v těchto dnech na státní návštěvě Česku. Zavedení kvót obhajovala tím, že v některých švýcarských regionech vzniká kvůli velkému množství přistěhovalců ze zemí EU napětí. Jde podle ní o dočasné opatření, které bude v platnosti maximálně dva roky. Nyní jsou kvóty schváleny do května příštího roku, Švýcarko je pak může ještě o rok prodloužit.

Česko není viník

"Dovedu dobře pochopit důvody, které k tomu Švýcarskou konfederaci vedly, pouze si myslíme, že Česká republika asi není tím podstatným viníkem toho, co Švýcarsko nyní trápí," řekl Klaus. Je prý smutný z toho, že země použila skupinový pohled na země střední Evropy a nehodnotila každou zvlášť. Spor podle něj ale není nutné dramatizovat a neměl by znamenat zmrazení či zabrzdění jinak vynikající česko-švýcarské spolupráce.

"Zcela po právu některé státy z té skupiny osmi členů Evropské unie ne zcela dobře nesou nebo chápou to, proč spadly pod platnost té ochranné klauzule," uvedla Widmerová-Schlumpfová. Opatření je podle ní reakcí na to, že Švýcarsko má nyní 22 procent obyvatelstva, které pochází ze zemí EU. To odpovídá asi 1,3 milionu lidí. Švýcarská prezidentka zdůraznila, že limit na povolení k pobytu se týká jen lidí, kteří chtějí ve Švýcarsku zůstat déle než rok.

Bern od prvního května vyčlenil pro zájemce o pobyt z Česka, Polska, Slovenska, Maďarska, Slovinska, Litvy, Lotyšska a Estonska jen asi 2000 povolenek ročně. Toto rozhodnutí švýcarské vlády již dříve kritizoval Evropský parlament či šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…