Československá rozvědka v Norsku knižně

15.10.2018 16:32

Na knižní pulty přichází dílo, které popisuje nepříliš známou oblast ve vztazích mezi Československem a Norskem v období po druhé světové válce. Kniha podrobně mapuje československé špionážní aktivity v souvislosti s Norskem od únorového převratu 1948 až do pádu komunismu v roce 1989 a zasazuje je do širšího kontextu politických, obchodních a kulturních norsko-českých vztahů i dění v Evropě. Čtenář v knize nalezne mimo jiné konkrétní lidské osudy a příběhy.

Československá rozvědka v Norsku knižně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Velvyslankyně Norska Mrs. Siri Ellen Sletner s překladatelkou

„Kniha pojednává o činnosti I. Správy SND, rozvědky komunistického Československa, v Norsku. Špioni z bývalého kláštera křižovníků v Praze založili svou první rezidenturu na velvyslanectví v Oslu v roce 1956 a až do roku 1970, kdy byla politická zpravodajská činnost minimalizována, uskutečnili v Norsku řadu operací. Plný rozsah činnosti československých špionů v Norsku asi nebude nikdy přesně znám. Existují však důkazy, že zprávy z rezidentury v Oslo byly několikrát předány přímo nejvyššímu vedení komunistického režimu a že se StB prokazatelně podařilo infiltrovat do norských tajných služeb,“ píše na úvod knihy autor Terje B. Englund.

Ten působí jako norský novinář a spisovatel, který se ve svých dílech věnuje hlavně problematice střední a východní Evropy. Od roku 1993 žije v Praze, kde spolupracoval s Norským rozhlasem a dalšími skandinávskými médii. Mezi jeho díla patří například kniha The Czechs in a Nutshell, v překladu Češi v kostce, kulturně-historický průvodce pro cizince, který vyšel roku 2004. Věnuje se také překladatelství a v současné době působí na velvyslanectví Norska v Praze jako poradce pro komunikaci a obchodní záležitosti.

ParlamentníListy.cz přináší ukázku z knihy, kterou jsme měli možnost prolistovat.

„Jednoho pátečního odpoledne v červenci 1981 v restauraci v Mladé Boleslavi byl na setkání se dvěma příslušníky StB Wartalského, informátor povýšen na plnohodnotného agenta. Když podepsal závazek o spolupráci, dostal MICHAL od svého řídícího důstojníka vyplaceno 1500 československých korun – částka odpovídala zhruba jeho měsíční mzdě učitele. V nadcházejících letech měl obdržet mnoho dalších štědrých výplat. Agent MICHAL byl okamžitě začleněn do probíhající operace ČERVOTOČ. Tím, že StB své agenty infiltrovala do opozičního hnutí v Polsku a Československu, chtěla získat přehled o komunikačních kanálech disidentů, plánovaných akcích a jejich budoucích cílech.“

Špion, který přišel pozdě, vychází v nakladatelství Prostor.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

14:44 To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

Exprezident Václav Klaus se v Partii na CNN Prima News vyjádřil k 20. výročí vstupu Česka do Evropsk…